Covid-19’a Karşı Uçucu Yağlar

0 0
Read Time:1 Minute, 37 Second

Salgın döneminden geçtiğimiz bu günler de virüsden korunma ve tedavi yolu araştırlırken, doğanın sunduğu bitkisel tedavi yöntemleri üzerinde araştırmalar daha da yoğunlaştı.

Bitkiler, yapılarında şifalı uçucu bileşenler barındırır. Bu bileşenler içerdikleri etken maddelere göre benden, zihin ve cilt üzerin de çeşitli etkinlikler gösterir.

Bitki bilimciler tarafından yapılan araştırmalarda, bazı uçucu yağların virüs, bakteri ve mantarlara karşı etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

Özellikle son yıllarda, Sars, influenza ve Mers gibi üst solunum yollarını etkileyen virüslere karşı etkili olduğuna dair yapılan çalışmalar, uçucu yağları alternatif tedavi yöntemlerinden biri haline getirdi.

Covid-19 özellikle akciğer alveol hücrelerini enfekte ederek ciddi hasarlar oluşturabilmektedir.  Antiviral etkinliği bilinen lavanta, çay ağacı ve kekik gibi uçucu yağlar soluma yöntemi ile verilerek akciğerlerde antiviral etki gösterebilirler.

Bu yazımız da uçucu yağların bileşenleri ve bu bileşenlerin antiviral etkinliklerinden bahsedeceğiz.

 

Uçucu Yağ Bileşenleri ve Etkinliği

Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi yaygın olarak bilinen Lavanta yağı, son dönemde antiviral etkisi ile de gündemde sıkça yer almaktadır. Özellikle Lavanta yağı , Çay ağacı ve kekik de yer alan sırasıyla L-4-terpineol ve Karvakrol bileşenleri covid 19 salgın süresinde antiviral etkinliği ile dikkat çeken yağlar arasındadır.

Lavanta bileşiminde % 33-46  oranında L-4-terpineol barındırır. Yapılan araştırmalar da bu bileşen covid 19’un proteinlerinin alt birimlerini etkisiz hale getirmede daha iyi potansiyel gösterdiğini ortaya koymuştur. Aynı şekilde çay ağacı da içerisinde bulundurduğu %30-40 L-4terpinol içeriği ile bu potansiyeli taşıyan yağlar arasındadır.

Antiviral etkinliğinden bahsedilen bir diğer bileşen de karvakroldür. Bu uçucu bileşen %60-80 oranında kekik yağı içerisinde bulunur. Saf halde çok etkili olan bu yağ, covid 19 proteinleri üzerinde de etki sağlama potansiyeli olan yağlardır.

Ancak İçerisindeki aktif madde miktarına uygun yağların kullanımı ile etki alınabileceği unutulmamalıdır. O nedenle kaynağına güvenilmeyen yağların kullanımı yağlardan etki alınamamasına neden olabilir.

Covid 19’a karşı önlemlerinizi alırken,  lavanta, kekik ve çay ağacı içeren sabunlar tercih edebilirsiniz. Yada bir kaç damla bu yağlardan maskenize de damlatabilirsiniz. Bu şekilde terapötik yağların etkinliğinden de yararlanılarak covid-19’a karşı önleminizi almış olacaksınız.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir