D Vitamini Mucizesi!

d vitamini
0 0
Read Time:2 Minute, 17 Second

D vitamini, yağda çözünen ve karaciğerde depolanan vitamin türlerinden biridir. Vücutta kalsiyum ve fosfat miktarını düzenlemeye yardımcı oluyor. D vitamini içeren besinler kemik, diş ve kasları sağlıklı tutmaya yarıyor. D vitamini diyabete, hipertansiyonna ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Vücut için gerekli olan D vitamininin % 95’i güneşte bulunan ultraviyole ışınlarından, geri kalanı ise yiyeceklerden alınıyor. 

D VİTAMİNİ NASIL KULLANILMALI?

D vitamini vücutta depolanan bir vitamin; bu nedenle fazlasına dikkat edilmelidir. Acıbadem International Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Bilge Ceydilek, D vitamininin vücutta yeterli düzeyde olması gerektiğini, fazlasının kalp ritim problemleri, böbrek taşı oluşumu ve böbrek yetmezliği gibi birçok soruna neden olabileceğini belirtiyor. “D vitamini takviyesi gelişigüzel değil mutlaka doktor önerisiyle kullanılmalı. Altı ayda bir vitamin ve kalsiyum düzeyi kontrol ettirilmeli” diyor. Düzenli uykunun ile D vitamininden daha fazla yararlanacağımızı belirtiyor. Ani uyku hastalığı (narkolepsi) ve huzursuz bacak sendromu D vitamini düzeyi düşük olanlarda daha sık görülüyor.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bazı epilepsi, mantar enfeksiyonu, AIDS ilaçları, kortizonlar D vitamini düzeyini düşürebilir. Bu tür ilaçları, doktor kontrolünde, D vitamini düzeyine bakılarak takviye almak gerekebiliyor. Ampul formların çok yüksek düzeyde D vitamini içerdiğini belirten Dr. Bilge Ceydilek, bunların doktora danışılmadan, eczaneden alınarak gıdalara karıştırılıp tüketilmesinin hayati riske bile neden olabileceğini, bu nedenle damla şeklinde alınabilen D vitaminlerinin tercih edilmesinin daha güvenilir olacağını söylüyor.

Aşırı kilolu kişiler D vitamini eksikliği açısından risk altındadır. Obezlerde vücut yeteri kadar güneş ışığı alsa bile, ciltte D vitamini üretimi azalabiliyor ve oluşan D vitamini de genişlemiş yağ hücrelerinde uzun süre hapsedilerek etkisiz hale gelebiliyor. Dr. Bilge Ceydilek, basit şeker içeren gıdalardan, işlenmiş gıdalardan uzak durmamız gerektiğini vurguluyor.

NE ZAMAN KULLANILMALI?

D vitamini içeren gıdaları ne kadar tüketseniz de, günlük ihtiyacınızın en fazla yüzde 20’sini karşılayabiliyorsunuz. Geri kalanı için cildinizin güneş ışığı ile buluşmasına bağlıdır. Mayıs ayından kasım ayına kadar saat 11.00-15.00 arasında her iki diz altının ve her iki kolun çıplak olacak şekilde ve koruma faktörü olmadan güneş görmesi gerekiyor; ancak daha uzun süre güneşte kalacaksanız mutlaka koruyucu kullanmalısınız.

vitamin

D VİTAMİNİ İÇEREN YİYECEKLER;

 • Somon, sardalye, ton, uskumru gibi yağlı balıklar
 • Toprakta kendiliğinden çıkmış ve güneş görmüş mantarlar. Kültür mantarı D vitamini içermiyor.
 • Kırmızı et
 • Karaciğer
 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri
 • Balık yağı
 • Tahıllar

D VİTAMİNİ CİLT SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR?

 • D vitamini cilt sağlığının korunmasında ve gençleşmesinde önemli rol oynuyor.
 • Cilt hücrelerinin büyümesine ve onarımına katkıda bulunuyor.
 • Cildin bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve erken yaşlanmaya neden olabilecek serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı oluyor.
 • Araştırmalar D vitamini ile sivilce ve akne arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Sivilce ve akneler D vitamini eksikliğinin göstergesi olabiliyor.
 • D vitamini cilt hasarını onarıyor, cilt yaralanmalarından kaynaklanabilecek enfeksiyonları önlüyor ve cildi gençleştiriyor. 
 • D3 vitamini yanıkların, cilt yaralanmalarının, cilt hasarının ve çatlak izlerinin tedavisinde etkili olan güçlü antienflamatuar özellikler içeriyor. Bu nedenle D vitamini, kremlere ve losyonlara ekleniyor.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir