Sevgili okurlarım,bu yazım özellikle hamile adaylarını ilgilendirmektedir.Hamilelik sırasında, bir kadın beslenme gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olan ve damak zevkini doyuran yiyecekleri tercih etmelidir. Bebek bekliyorsanız, sağlıklı meyve ve sebzeler yemeniz önemlidir. Nar gibi sağlıklı meyveler yemek, hamilelik sırasında size çeşitli besinler sunacaktır. Bu meyvenin sağladığı besinler bebeğinizin gelişimine yardımcı olacağından, bu meyveyi hamileliğin ilk üç ayından itibaren diyetinize dahil edebilirsiniz.

Birçok doktor ve beslenme uzmanı, hamilelik sırasında nar taneleri yemenin veya nar suyu içmenin yanlış bir şey olmadığını söylüyor. Bunun için tıbbi bir kanıt yoktur, ancak hamilelik sırasında nar yemenin zararlı olabileceğini gösteren herhangi bir olay veya kanıt yoktur. Özleri tüketilmemelidir, ancak suyu tüketmek güvenlidir. Doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

Araştırmacılar, hamilelik sırasında nar suyunun faydalarını araştırdı. Bebeklerine intrauterin büyüme kısıtlaması (IUGR) teşhisi konan anne adayları üzerinde yapılan bir klinik araştırmanın ön bulguları, hamilelik sırasında nar suyu içmenin bebekler üzerinde koruyucu etkisi olabileceğini buldu. Nar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitaminin gerekli bir miktarı, tüketilen gıda maddelerinden demir sentezine yardımcı olduğu için hamile bir kadın için gereklidir. Hamilelik sırasında demir açısından zengin besinler yerseniz veya demir takviyesi alırsanız, kanınızda yeterli demir depoları olacaktır. C vitamini vücudunuzun demiri emmesine bile yardımcı olur. Vücudunuzdaki yeterli miktarda demir ve C vitamini, genellikle erken doğuma yol açan demir eksikliği anemisi riskinizi azaltır.Her gün nar suyu içen annelerden doğan bebeklerde daha iyi beyin gelişimi ve beyin yapısına yardımcı olabilir.