Diş Tartarlarından Kurtulmak Mı İstiyorsunuz?

1 0
Read Time:1 Minute, 48 Second

Sevgili okurlarım herkes inci gibi bembeyaz dişleri olsun ister. Güzel dişler güzel gülüşleri ve beraberinde özgüveni getirir.Yiyecek ve içecekler dişteki tartar oluşumunu sağlayan en büyük etkendir. Sigara da kullanıyorsanız tartar ve plağının oluşumu hızlanır. Dişlerinize gerekli özeni gösterip günde iki kere fırçalasanız bile diş tartarı ve plağının önüne geçemeyebilirsiniz. Tabii ki de diş sağlığı ve kontrol için mutlaka diş doktoruna gitmeyi ihmal etmeyin. Ancak, diş

sağlığında en çok yaşanan tartarı ve diş plağından kurtulmak için evdeki malzemelerden yararlanabilirsiniz.

Diş plağı ve diş tartarından kurtulmanız için yapmanız gerekenler ise şunlar;

1- DİŞ TARTARI İÇİN TARTAR KARŞITI DOĞAL DİŞ MACUNU

Hindistancevizi yağı, karbonat, stevia ve zeytinyağının karışımından harika bir diş macunu elde edip sıradan diş macunları gibi kullanabilirsiniz.

2- DİŞ TARTARI İÇİN HAVUÇ

Havuçların dişleriniz açısından son derece sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz?

Çürük oluşumunu engelleyen havuç içerdiği keratin ve A vitaminiyle plak oluşumunu da engeller.

3- DİŞ TARTARI İÇİN BADEM

Bademler, plak oluşumunu engeller. Aşındırıcı özelliğiyle yüzeyde oluşan plakları temizler.

4- DİŞ TARTARI İÇİN KARBONAT

Diş temizliğinde en çok kullanılan şeylerden biri de karbonattır. Öte yandan dişleri de beyazlatır.

5-DİŞ TARTARI İÇİN HİDROJEN PEROKSİT

Hidrojen peroksit diş beyazlatmada kullanılan maddelerden biri. Hidrojen peroksit ile gargara yapmak çoğu kişinin dişlerinin beyazlamasına yardımcı olmuştur.

6- DİŞ TARATARI İÇİN ELMA

Elma, doğal diş macunu görevi görür. Elma yemek, dişteki plak oluşumunu önler ve nefesi kötü kokanlara yardımcı olur. Elmada bulunan lifler plakların düşmanıdır.

7-DİŞ TARTARI İÇİN PORTAKAL

C vitamini açısından zengin olan portakal ağız sağlığı için yararlıdır. Ağızdaki bakterilerin en büyük savaşçılarından biridir.

8- DİŞ TARATARI İÇİN KARBONAT VE ALOE VERA

Aloe veranın tadı acı olsa da tartarları yok etmekte oldukça etkilidir. 1 çay kaşığı aloe vera, 4 çay kaşığı gliserin, 5 çay yemek kaşığı karbonat, limon yağı ve bir bardak suyu karıştırıp dişinize sürün. Plak ve tartar zamanla kaybolacaktır.

9- DİŞ TARTARI İÇİN C VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN YİYECEKLER

Özellikle domates ve çilek ağızdaki mikroplarla savaşmakta çok iyi. Domates ve çilek posasını dişinize sürmek ve beş dakika bekletmek (haftada iki kez yapmanız gerekiyor) ağzınızdaki kötü bakterileri yok edecektir.

10-DİŞ TARTARI İÇİN BAHARATLI YİYECEKLER

Baharatlı yiyecekler tartarlarla savaşır. Bunun nedeni de salya salınımını arttırması ve salyanın da dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutmasıdır.

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir