Doğan Cüceloğlu Hakkında Bilmedikleriniz?

1 0
Read Time:3 Minute, 17 Second

 

Sevgili Okurlarım,geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Doğan Cüceloğlu’nun vefatı bir çoğumuzu çok üzdü. Şahsım adına çok severek okuduğum kitapları olsun, söyleşilerini yakından takip ettiğim,mest edici konuşma tarzıyla,beyefendi bir kişiliğe sahip değerli Psikoloğ ve yazardı.Doğan Cüceloğlu’nun zamansız ölümü başta ailesi olmak üzere, sanat, siyaset ve sevenlerini yasa boğdu. Yazdığı kitaplarla birçok kişinin hayatına dokunan, kılavuzluk yapan Psikolog Doğan Cüceloğlu 83 yaşında hayatını kaybetti. Kalp rahatsızlığı bulunan ve bir süre önce anjiyo olan Cüceloğlu’nun Beşiktaş’taki evinde düşerek hayatını kaybettiği açıklandı.

Yazdığı kitaplar ve söyleşileri ile birçok insanın yolunu aydınlatan Psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti.Duyanları keder içinde bırakan bu haberle birlikte ünlü yazarın hayatı da merak konusu oldu. Birçok vatandaş Doğan Cüceloğlu kimdir, aslen nereli, kiminle evli ve kaç çocuğu var sorularına yanıt aradı. İşte ‘Mükemmel değil, iyi insan yetiştirmeyi hedefleyin’ diyen Doğan Cüceloğlu’nun hayatına dair merak edilenler… 83 yaşındaki Doğan Cüceloğlu’nun hayatı da merak konusu oldu.

Doğan Cüceloğlu, 1938 yılında Mersin Silifke’de 11 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara ve Kırklareli’nde liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu.

 

ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji doktorasını tamamladı. Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yaptı, Fulbright bursu ile Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene çalıştı.

Kırktan fazla bilimsel makalesi yayımlanan bir psikolog ve çeşitli topluluklara bilimsel psikoloji çerçevesinde gelişim seminerleri sunan bir iletişim psikolojisi uzmanı olan Cüceloğlu, 1980-1996 yılları arasında ABD’deki Fullerton şehrinde California Eyalet Üniversitesi’nde görev aldı.

1996’dan bu yana Türkiye’de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenledi. 1990’dan bu yana kitaplarını Türkçe olarak yayınlayan Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar kaleme adı.

2 evlilik yapan Doğan Cüceloğlu’nun ilk eşi Emily olmuştur. Bu evlilikten 3 çocuğu olan Cüceloğlu ikinci evliliğini Yıldız Cüceloğlu ile yaptı.

‘Emily’ye çok haksızlık ettiğimi şimdi anlıyorum’ adlı bir yazı kaleme alan ve içini döken Doğan Cüceloğlu, ‘hayatımın aşkı’ dediği ilk karısı hakkında şunları söylemişti.Emily’i kırdım, çok incittim: Emily’i ne kadar kırdığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Onun Amerikalı olmasını sanki bir insanlık suçu haline getirdim. O elinden geleni yapmaya çalışarak Türkçe öğrendi, Türk yemeklerini öğrendi, Türk arkadaşlarımla ve onların eşleriyle ilişki kurdu. Ama ben kendime kızgındım, Her fırsatta Emily’i kırdım, üzdüm, incittim; ona kızgındım.Cüceloğlu’nun askerlik için Ankara’ya gitmek zorunda kalması ve Emily’den boşanmak istemesi ile tökezleyen evlilikleri 10 yılın sonunda anlaşarak sona ermiştir.  Doğan Cüceloğlu yazısında 3 çocuğumun annesi hakkında duygulandıran şu cümlelere de yer vermiştir.Emily ile evlenme kararı aldığım için doğru karar aldığımı şimdi anlıyordum; şimdi tek sorunum, Emily’den ayrıldığım zaman çocuğumun ne olacağı sorunuydu. Ayşen’i kucağıma alıp sevdikten ve mutlu olduktan sonra kaç kez yalnız bir yerlere çekilip ağladığımı hatırlıyorum.

Peki Doğan Cüceloğlu’nun ikinci eşi olan Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu kimdir, kaç yaşında ve ne iş yapıyor ona bakalım…Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak İzmir’de doğdu. Çift ve aile terapistliğinde uzman olan Yıldız Cüceloğlu eserler kaleme aldı. İşte, o isim hakkında merak edilenler.

Yıldız Hacıevliyagil, Bilgi Üniversitesi Psikoloji ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.  Hacıevliyagil Cüceloğlu Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe alanında ve Özyeğin Üniversitesi’nde Çift Aile Terapisi alanında yüksek lisans yaptı.Kasaplardan özür dilemişti: Sosyal medya hesabından yaptıkları ‘Meslek seçimi’ canlı yayınındaki konuşmalarında kasapların tepkisini çeken psikolog- yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, tüm kasaplardan ve ailelerinden özür diledi. Doğan Cüceloğlu, “Bilmeden gönül incittiğimiz kasaplardan ve ailelerinden özür diliyorum. Orhan Gencebay ne demiş, hatırlatmak istiyorum, hatasız kul olmaz” diyerek gönül almıştı.Mütevazi bir kişiliğe sahip örnek alınacak Psikoloğ ve yazar Olan Doğan Cüceloğluna Allah’tan rahmet ve sevenlerine tekrar baş sağlığı dileriz Laflaf Ailesi olarak….

DOĞAN CÜCELOĞLU KİTAPLARI NELERDİR?

İnsan İnsana Sohbetler 1

İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog

Korku Kültürü

Onlar Benim Kahramanım

Bir Kadın Bir Ses

Başarıya Götüren Aile

‘Mış Gibi’ Yaşamlar

‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim

Savaşçı

İçimizdeki Biz

Yetişkin Çocuklar

İyi Düşün Doğru Karar Ver

İçimizdeki Çocuk

İnsan ve Davranışı

İnsan İnsana

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
100 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir