Dünya Kahve Gününe Özel Sıra Dışı Bir Kahve: ”Menengiç Kahvesi”

Read Time:2 Minute, 19 Second

Halk arasında melengiç kahvesi olarak da anılan ama aslı “menengiç kahvesi” olan şahane bir içecek bugünkü konumuz.

Sıra dışı bir içecek olan menengiç kahvesi nedir, ne değildir anlatıyor, menengiç kahvesinin faydalarından ve nasıl yapıldığından da söz etmeden duramıyoruz.

Menengiç kahvesi aslında kahve çekirdeklerinden değil, Latince ismi pistacia terebinthus olan ve ülkemizde menengiç olarak anılan bir ağacın meyvelerinden elde edilen bir kahve. Yani aslında kahve değil. Halk arasında çitlenbik, çedene, çıtlık gibi isimlerle de anılan menengiç ağaçları, ülkemizin birçok yerinde yetişiyor ama özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık alanlarında kendiliğinden yetişmesiyle biliniyor.

Bu ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması ve ardından öğütülmesiyle elde edilen kahve de ismini ağaçtan alıyor ve menengiç kahvesi olarak anılıyor. Halk arasında “melengiç kahvesi” olarak anıldığı da oluyor.

Tıpkı Türk kahvesi gibi suyla yapılabildiği gibi sütle de hazırlanan bu kahvenin özellikle sütle pişirilmiş olanı makbul sayılıyor. yumuşak içimi, farklı aroması, damakta bıraktığı lezzet ve en önemlisi de faydaları nedeniyle birçok insanın favori içecekleri arasında kendine yer buluyor.

Menengiç kahvesini yapmak aslında klasik Türk kahvesini yapmaktan hiç de farklı değil. Ancak genel olarak 2 farklı şekilde yapıldığı biliniyor. Biri, dediğimiz gibi tıpkı klasik Türk kahvesi pişirir gibi su kullanılarak hazırlanıyor, diğer yöntemin tek farkıysa su yerine süt kullanılması oluyor.

Malzemeler:

 • Menengiç kahvesi
 • Su ya da süt
 • Cezve
 • Kişi sayısı kadar fincan

Yapılışı:

Cezveye kişi başı 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi koyun, ardından üzerine yine kişi sbaşı 1 fincan su ya da süt ekleyin. Sütle yapmaya karar verdiyseniz menengiç kahvesini kişi başı 1 tatlı kaşığından biraz daha fazla kullanabilirsiniz.

Ardından cezveyi ocağın üzerine almadan güzelce karıştırın, tüm kahvenin su ya da sütle ıslandığından emin olduktan sonra ocağa alın ve pişmeye bırakın. Bu esnada hiçbir karıştırma işleminde bulunmayın. Köpüren kahveyi hemen ocaktan alın ve fincanlara bölüştürün. Menengiç kahvesi, özellikle sütle hazırlandığında bol köpüklü bir kahve olacağından öncesinde klasik Türk kahvesinde yapıldığı gibi köpüklü kısımları fincanlara pay etmenize bile gerek yok. İşte bu kadar!

Menengiç kahvesinin faydaları

Menengiç kahvesinin aslında ne olduğunu ve bildiğimiz tüm diğer kahvelerden farklarını öğrendiğimiz göre geçelim faydalarına.

 • Menengiç kahvesinin nefes darlığı, ses telleri ve solunum yollarına oldukça olumlu etkilerde bulunduğu biliniyor.
 • Göğsü yumuşatıyor, kesilmek bilmeyen öksürüğe çare oluyor, balgam söktürücü bir etki oluşturuyor.
 • Yüksek oranda doymamış yağ adisi içerdiğinden kalp ve damar sağlığını koruyor, kalp krizi ya da felç gibi aniden gelişebilecek risklerden vücudu elinden geldiğince uzak tutuyor.
 • Yine bu özelliği sayesinde kötü kolesterolü düşürdüğü de söyleniyor.
 • Menengiç kahvesi özellikle A, B6, C ve E vitaminleri bakımından çok zengin olduğundan hücrelerin sağlıklı bir şekilde işlemelerine destek oluyor. Bu özellikleriyle cildin erken yaşlanmasının ve kırışıklıkların önüne geçmeyi de ihmal etmiyor.
 • İçindeki yararlı maddeler sayesinde sindirim sistemine iyi geliyor, mide ağrılarının önüne geçiyor.
 • Düzenli ve ölçülü olarak tüketildiğinde böbreklerin sağlıklı çalışmasına destek olduğu hatta böbreklerde oluşan kum sorununa çare olabildiği söyleniyor.
 • Son olarak, menengiç kahvesinin afrodizyak etkili olduğu da biliniyor.

 

0 0

About Post Author

Yasemin ACAR

İ.Ü. Okul Öncesi Öğretmeni Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. Bir yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com da yazarlık yapmaktayım. İnsanların faydalanacağı bilgileri araştırıp kendi bilgilerimi de katarak yorumlayıp sizlerle paylaşan bir yazarım. Veee bunları yapmaktan çoook keyif alıyorum... Beni takip edip yazılarımı okumaya devam edin lütfennn:)))
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir