Dünyanın En Yaşanabilir ve Yaşaması En Zor 10 Şehri Hangileri?

Auckland şehri

İngiliz Economist Dergisi’nin araştırma bölümü Economist Intelligence Unit’in hazırladığı 2021 Küresel Yaşanabilirlik Raporu listesinde “dünyanın en yaşanabilir şehri” ünvanı Yeni Zelanda’nın en büyük kenti Auckland‘a verildi.

 

auckland

 

Araştırmada dünya genelinde her yıl 1oo’den fazla şehir insan hakları, sağlık, kültürel çevre, istikrar, şiddet ve suç oranları,  eğitim ve altyapı olanakları yönünden değerlendiriliyor ve sonuçlar Küresel Yaşanabilirlik Raporu‘nda yayımlanıyor. 2021 yılına ait yayımlanan raporda en dikkat çeken nokta. Listede en hızlı yükseliş gösteren ilk on şehrin yedisinin Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunan şehirler olması (Honolulu, Houston, Miami, Pittsburg, Şikago, Minneapolis, Boston). Rapora göre listede en hızlı düşüş gösteren on şehirden sekizi Avrupa‘da (Hamburg, Frankfurt, Düsseldorf, Prag, Dublin, Roma, Bratislava, Atina) bulunuyor.

 

Küresel salgının bu listedeki yükseliş ve düşüşlere oldukça etki ettiği fark ediliyor. Geçtiğimiz iki sene boyunca listede  “dünyanın en yaşanabilir şehri” ünvanını alan Viyana’nın 2021’de listenin ilk on şehri arasına bile girememesi de bu nedene bağlanıyor. Japonya’da bulunan Osaka şehri listede ikincilik derecesini alırken, Avustralya’da bulunan Adelaide şehri de üçüncülüğe yerleşti. Listede 140 kent değerlendirildi, listede en sonda yer alan şehir ise yine yeniden Suriye’nin başkenti Şam oldu.

 

Küresel Yaşanabilirlik Raporu listesine göre 2021’de en yaşanabilir şehirleri:

Yeni Zelanda, Auckland
Japonya, Osaka
Avustralya, Adelaide
Yeni Zelanda, Wellington
Japonya, Tokyo
Avustralya, Perth
İsviçre, Zürih
İsviçre, Cenevre
Avustralya, Melbourne
Avustralya, Brisbane

 

Yaşanması en zor olan şehirlerse şunlar:

Suriye, Şam
Nijerya, Lagos
Papua Yeni Gine, Port Moresby
Bangladeş, Dhaka
Cezayir, Cezayir
Libya, Trablus
Pakistan, Karaçi
Zimbabve, Harare
Kamerun, Douala
Venezuela, Karakas

 

Dileriz önümüzde yıllarda ülkemizin şehirleri de en yaşanabilir şehirler arasında yerini alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir