Dünyayı güzelleştiren heykellerden: ‘EXPANSION’

Read Time:40 Second

Expansion – New York, ABD

Paige Bradley’nin ‘Expansion’ isimli heykeli, modern heykel dünyasının simgesi sayılıyor. Güncel sanatın öğretilerine bir tepki olarak ortaya çıkan bu heykelin orijinali özel bir koleksiyona dahil edildiyse de kopyaları Londra’da ve Kaliforniya’da görülebiliyor.

Tam adıyla ilişkili olan “Expansion” insan ırkının bireysel iletişimde kendini ararken yabancılaşması hissini temel alıyor. Kadın bedeninden fışkıran ışık, özgürlük ve karmaşıklığı bir araya getiriyor. Özgürleşmenin, bedenin kalıplarından sıyrılarak geldiğini belirtiyor. Yoga, dans ve meditasyon duruşunu sanatına yansıtan Paige Bradley, sanatının; sömürü, baskı ve hastalıklardan acı çekenlerin ruhsal iyileşme ve güçlenme sürecini yansıttığını söylüyor.

Sanat eserinin sergilenmesi için uğraşırken sürekli reddedilen sanatçı, bir gün bu öfkeyle heykeli bir yerden fırlatmış ve sonrasında parçaları tekrar bir araya getirerek böyle bir eser ortaya çıkarmış. Sanatın bu çok yönlülüğü, bize onun nasıl her yönüyle hayatın bir parçası olduğunu gösteriyor.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir