Elektrik Süpürgesiyle Asla Süpürmemeniz Gerekenler..

Read Time:2 Minute, 36 Second

Sevgili okurlarım,ev hanımlarının temizlik yaparken en önemli kurtarıcısı olan elektrik süpürgeleridir. Elektrik süpürgesiyle temizlik yaptığımızda hemen her şeyi çekeriz.Ama aslında her şeyi her tozu döküleni çekmememiz gerektiğini biliyor muydunuz?Kırılmış veya dökülmüş şeyler için hemen elektrik süpürgesini çalıştırmak en iyi çözüm gibi geliyor ancak bir süre sonra bu yardımcı cihazın kötü bir koku, düşük çalışma hızı ya da bilinmeyen nedenlerle çalışmayı durdurduğunu görebilirsiniz. Belki de süpürgeyle vakumlamayı bırakmanız gereken şeyler vardır.

UN ELEKTRİK SÜPÜRGESİNE ZARAR VERİR

Uzmanlar, unun bir elektrikli süpürgeyle temizlenmesi gerekiyorsa, süpürgenize ne kadar un çektiğinize dikkat edin diyor. Küçük bir avuç cihaza zarar vermez, ancak paketin tamamını döktüyseniz, elle toplamak daha iyidir. Aksi takdirde, vakuma zarar verebilir: tüm filtreler tıkanır ve un motorun içine girip devre dışı bırakabilir.

ISLAK ZEMİN ELEKTRİK SÜPÜRGESİNE ZARAR VEREBİLİR

Çok ıslak veya ıslak yiyecek olan bir zemini süpürmek tehlikelidir – aslında bundan elektrik çarpması yaşayabilirsiniz. Ayrıca kısa devreye neden olma şansınız da vardır. Zemin biraz ıslaksa, vakum dışarıdan herhangi bir reaksiyon göstermez, ancak nozul ve emme borusuna ulaştığında bu toz sertleşir. Emiş gücünü kıracak ve kurtulmak zor olacak kötü bir koku da ortaya çıkabilir.

BİTKİLERİN TOPRAK VE DİĞER KURU PARÇALARI

ELEKTRİK SÜPÜRGESİNE ZARAR VEREBİLİR

Bitkilerin topraklarını vakumlamak da süpürgenize zarar verecektir. Örneğin toprak halıya döküldüyse halının tüyleriyle birlikte çekilen toprak süpürgenin daha derinlerine gidecek ve çıkarmak çok zor olacaktır. Ayrıca, dökülen toprak ıslak ise, motorda bazı teknik sorunlara neden olabilir. Kurutulmuş çiçekler ve iç mekan bitkilerinin yaprakları esnek bir hortumu veya filtreyi kolayca tıkayabilir. Ayrıca, vakumun içine girdikten sonra cihazın farklı kısımlarına zararlı olabilecek şekilde nemli kalırlar bu da kötü bir kokuya neden olacaktır.

KOZMETİK ELEKTRİK SÜPÜRGESİNE ZARAR VEREBİLİR

 Kuru olan tüm kozmetik malzemeler aslında sıcak havanın etkisi altında erimeye başlayan çeşitli yağlar ve maddeler içerir. Bu yüzden kozmetikler elektrikli süpürgenin en tehlikeli düşmanlarından biri olarak kabul edilir – çünkü yağ bileşenleri cihazın içinde eriyecek ve mekanik parçaları ve filtreleri tıkayacaktır. Kozmetikler içeri girdiğinde filtreleri temizlemek neredeyse imkansızdır ve çoğu zaman bunları tamamen değiştirmeniz gerekecektir.

KONFETİ ELEKTRİK SÜPÜRGESİNE ZARAR VEREBİLİR

Konfeti vakumu çok hızlı tıkar, bu da cihazın aşırı ısınmasına ve motorun çalışmasının durmasına neden olur. Folyodan yapılmış konfeti, kağıt konfeti daha da tehlikelidir. Parçacıklar, sıcak havanın etkisi altında vakumun içinde hızla erir, ulaşılması zor yerlerde sıkışır ve vakumun çalışmasını durdurur.

ELEKTRİK TELLERİ ELEKTRİK SÜPÜRGESİNE ZARAR VEREBİLİR

Elektrik tellerini vakum yardımıyla temizlemek için rahat bir çözüm gibi görünebilir ancak emme gücü kablolara zarar verebilir ve küçük telleri yırtabilir. Kısa devre veya elektrik çarpmasıyla sonuçlanabilir.

KÜÇÜK CAM PARÇACIKLARI ELEKTRİK SÜPÜRGESİNE ZARAR VEREBİLİR

Küçük cam parçacıklarının getirebileceği zarar açıktır, ancak birçok insan hala bu küçük parçacıkları vakumluyor. Çoğu durumda, bu temizleme prosedürlerinden birkaçından sonra, elektrikli süpürgenin yumuşak hortumlarını, filtreleri ve toz toplayan torbayı değiştirmeniz gerekecektir. Küçük hasarlar hiç fark edilmeyebilir, ancak vakum tozu içeride tutamaz tekrar odanıza verebilir.

 

0 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir