En İyi Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?

Read Time:1 Minute, 36 Second

Güneşte dışarı çıkılacak ise, güneş yanıklarını, erken cilt yaşlanmasını ve cilt kanseri riskini önlemek için güneş koruyucu uygulamak önemlidir. Güneş koruyucu uygulamak normal günün bir parçası olmalıdır. Bu noktada ne tür bir güneş koruyucu seçileceği önemlidir.

Bir güneş koruyucu seçerken, ürünün güneş koruma faktörü (SPF), içeriği, cilt tipi ve güneşte geçirilecek zamana göre karar verilerek uygun ürün belirlenebilir. Cilt tipine göre cildi yeterince korumak için UV ışınını yeterli derecede engelleyen bir güneş koruyucu seçmek idealdir.

Geniş Spektrumlu Güneş Kremi

Farklı ultraviyole ışın türleri olan UV-A ve UV-B ışınlarına karşı koruma sağlayan geniş spektrumlu bir güneş kremi seçilmelidir. UV-A ve UV-B ışınlarına karşı güneş koruyucu maddeler farklıdır. Hem UV-A ve hem de UV-B ışınlarına karşı birkaç koruyucu içeriğin bir kombinasyonu olan ürünler tercih edilmelidir.

SPF – Güneş Koruma Faktörü

SPF (Sun Protection Factor) Güneş Koruma Faktörü numarası, güneş koruyucusunun UVB ışınlarına karşı sağladığı koruma seviyesi değeridir. SPF-30 ürünleri güneş ışınlarının yaklaşık % 3’nün cilde geçmesine izin vererek yaklaşık % 97’sine karşı koruma sağladığını gösteren değerdir. SPF 15 güneşten koruyucular UVB ışınlarının yaklaşık % 93’ünü filtrelerken, SPF 50 yaklaşık % 98’i ve SPF 100 yaklaşık % 99’u filtreler. Hiçbir güneş koruyucu UVB ışınlarının yüzde 100’ünü engelleyemez. Gerçek koruma değişiklik gösterebilir çünkü kullanıcıya ve yeterli miktarda uygulama yapmasına bağlı olacaktır.

Güneşe Maruz Kalma Süresi

Uygulanacak olan güneş kremi güneşte geçirilecek zamana göre belirlenebilir. Günlük olarak uzun süreli olarak güneşte vakit geçirilmeyecekse 15’lik bir SPF, günlük kısa süreli güneşe maruz kalmaya yardımcı olabilir. Sahile gitmek veya dışarıda spor vb aktiviteler yaparak uzun süreli güneşe maruz kalınacak şekilde vakit geçirmek planlanıyorsa cilde daha fazla koruma sağlamak için SPF 30 ve daha yukarısı olan güneş koruyucular tercih edilmelidir.

Tüm bunlara ek olarak cilt tipine uygun yani normal, yağlı, kuru, karma ya da hassas olmasına göre ürün tercihleri belirlenebilir. Ayrıca yeterli korumayı sağlamak için güneş koruyucunun en az 2 saatte bir yeniden uygulanması tavsiye edilir. Güneş kremi mevsim fark etmezsizin günlük cilt bakımı rutininde bulunması gerektiği unutulmamalıdır.  

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir