Erken Yaşta Yaşlanmamak İçin…

Read Time:2 Minute, 6 Second

Sevgili Okurlarım,yaş ilerledikçe vücuttaki kolajen miktarı azalır. Bu nedenle kırışıklıklar artış gösterir. Cildinizin güzelleşmesini ve genç görünmesini sağlamak için kolajen takviyeleri almak yerine, gıdalar yoluyla bunu başarabilirsiniz.Bu nedenlerle bazı besinler var ki tüketmezseniz cildiniz erken yaşta yaşlanabilir! 

Kolajen; cildin yapısını güçlendiren, esnekliğini artıran bir protein türüdür. Besleme şekliniz, cildinizin görünümünü büyük oranda etkiler. Sağlıklı cilde kavuşmanın ilk ve en önemli adımı kolajen bakımından zengin gıdalardan tüketmektir. Peki, kolajen takviyesi sunan gıdalar hangileridir?

NARENCİYE

Portakal, greyfurt, limon, mandalina gibi meyveler C vitamini ile doludur. Günlük beslenme düzeninize narenciye ekleyerek kolajen alımınızı artırabilirsiniz.C vitamini, pro-kolajen üretimini destekler. Yeterli miktarda C vitamini almak kritik öneme sahiptir. 

YUMURTA AKI

Kolajen üretimi için gerekli olan amino asitler, cildinizin genç görünmesi için ihtiyaç duyduğunuz maddelerden biridir.Yumurtalar diğer birçok hayvansal ürün gibi bağ dokusu içermemesine rağmen, büyük miktarda protein ve amino asit ile yüklüdür.

DOMATES

Sofraların vazgeçilmezi domates,gizli bir C vitamini kaynağı olan domates, kolajen üretimi için ihtiyaç duyulan maddelerin yüzde 30’unu karşılar. Domates ayrıca güçlü miktarda likopen içerir ve bu da cilt sağlığınızı daha fazla destekler.

SARIMSAK

Yemeklerin vazgeçilmezi ve faydası saymakla bitmeyecek. Sarımsak, yemeklerinize lezzet katmaktan daha fazlasını yapar. Kolajen üretimini çoğaltan sarımsak, cilt sağlığınızı en iyi şekilde korur ve güçlendirir. Bununla birlikte sarımsak, kolajenin yok olmasını önlemeye yardım eden kükürt maddesini barındırır. Bu yüzden öğünlerinize sarımsak ekleyerek hem genel sağlığınızı hem de cilt sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

KEMİK SUYU

Kemik suyu, kemik ve bağ dokusundan elde edildiği için kalsiyum, magnezyum, fosfor, kolajen, glukozamin, amino asitler ve diğer birçok faydalı besin maddelerini içerir.Güvenilir kolajen kaynaklarından biri olan kemik suyu, son zamanlarda oldukça popüler.

FASULYE

Fasulye, kolajen için gerekli olan amino asitleri içeren yüksek proteinli bir besindir. Ayrıca, kolajen üretimi için ihtiyaç duyulan başka bir besin olan bakır bakımından da zengindir.

TAVUK ETİ

Birçok kolajen takviyesi tavuk etinden elde edilir. Çünkü tavuk eti yüksek oranda kolajen barındırır. Özellikle tavuk boynu ve kıkırdağı, kolajen bakımından inanılmaz zengindir. Siz de cilt sağlığınızı desteklemek için düzenli olarak tavuk eti tüketmeyi deneyebilirsiniz.

BALIK VE KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ

Diğer hayvanlar gibi balık ve kabuklu deniz hayvanlarının kemik ve bağ dokuları da kolajen içerir. Bu yüzden somon, ton balığı ve diğer deniz ürünlerini tüketerek kolajen alımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

TROPİKAL MEYVELER

Mango, kivi, ananas ve guava gibi tropikal meyveler de C vitamini desteği sunar. Özellikle guava meyvesi, kolajen üretimini kolaylaştıran çinko bileşenini içerir.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Yeşil yapraklı sebze grubu, sağlıklı beslenme düzeninin olmazsa olmazlarından. Ispanak, lahana, pazı, maydanoz gibi yeşillikler antioksidan yüklüdür. Bu sebzeler, klorofilden dolayı yeşil renktedir. Klorofil tüketimi ise derideki kolajeni büyük oranda artırır.

 

1 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir