Evde el dezenfektanı nasıl yapılır?

Read Time:1 Minute, 38 Second

Çin‘de ortaya çıkan koronavirüsün tüm dünyaya yayılmasından dolayı birçok kişi virüse karşı korunmanın yollarını arıyor. Uzmanlar koronavirüsten korunmanın bir yolunun da temizlikten geçtiğini belirtti.

İnsanlar sağlığı tehdit eden koronavirüsten korunmak için el dezenfektanının nasıl yapıldığına dair araştırmalar yapıyor. Özellikle yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı önlem almak isteyenler için evde el dezenfektanı tarifi herkes tarafından merak ediliyor. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüse karşı olağanüstü önlemler alınsa da vatandaşlar bu konuda tedbirli olmak durumunda. Peki el dezenfektanı nasıl yapılır? El dezenfektanı yapılırken hangi malzemeler kullanılır? İşte el dezenfektanı için malzemeler ve yapılışı…

Tüm dünyayı saran koronavirüse karşı önlem almak gerekiyor. Sağlığımızı ciddi şekilde tehdit eden yeni tip coronavirüs (Covid-19) İran,Amerika,Brezilya ve İtalya’da ciddi ölümlere sebep oldu. Vatandaşlar koronavirüse karşı korunmanın yollarını araştırmaya başladı. Günlük hayatta alınacak önlemlerle koronavirüsten korunmanın mümkün olduğunu belirten uzmanlar el temizliğinin önemini vurguluyor. Peki evde kolayca hazırlayabileceğiniz el dezenfektanı nasıl yapılır? El dezenfektanı için hangi malzemeler kullanılır? İşte el dezenfektanı yapılışı…

EVİNİZDE EL DEZENFEKTANI NASIL HAZIRLANIR

Korona virüse karşı evde kolayca hazırlayabileceğimiz üç farklı yöntem.

İşte ilk dezenfektanın hazırlanışı. Bütün malzemeleri bir aktarda bulup evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı boraks
 • 2 çorba kaşığı beyaz sirke
 • 2 bardak sıcak su
 • ½ çay kaşığı lavanta yağı
 • 3 damla çay ağacı yağı

Boraks zararsız ama etkili bir temizleyici (Boraks nedir :Yoğunlaşmış borik asitten türeyen sodyum tuzu). Hepsini bir kaba koyup toz olanlar eriyinceye kadar karıştırmak gerekiyor. Püskürtmeli bir şişede uzun süre saklamak mümkün. Cam yüzeyler hariç temizlenmek istenen yerlere püskürtülüp arkasından kurulamak yeterli.

EL DEZENFEKTANI İÇİN İKİNCİ YÖNTEM

 • 170 ml temiz su
 • 2 kaşığı doğal aloe vera jel
 • 20 damla limon yağı
 • 10 damla tarçın yağı 10 damla kekik yağı
 • 10 okaliptus yağı
 • 10 damla karanfil tomurcuğu yağı

Kapaklı bir şişeye suyu ve aloe vera jeli boşaltın. Üzerlerine yağları damlatın ve şişenin kapağını kapatarak iyice çalkalayın. Çalkalama işlemi jelin kıvamı açısından önemli. Antibakteriyel jel kullanıma hazır. İster küçük şişelere doldurup yanınızda taşıyın, isterseniz evde tutun ama unutmayın, virüsler ve bakteriler en çok ellerden bulaşır.

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir