Farkındamısınız?? Türkiye’nin yüzde 12’si engelli“ (3 Aralık Dünya Engelliler Günü)

Read Time:2 Minute, 33 Second

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engelli olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de 3 milyon engelli ya da özel gereksinimi bulunan çocuk olduğu anlamına geliyor.

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık  arttırmayı amaçlamaktadır.

BM’nin engellilik alanında uzun yıllardır devam eden çalışmalarının bir ürünü olan, 2006 yılında kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, engelli bireylerin haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin ve ayrıca Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi, İnsani Eylemde Engelli Bireylerin Dahil Edilmesi Şartı, Yeni Kentsel Gündem ve Kalkınma için Finansman Hakkında Addis Ababa Eylem Gündemi gibi diğer uluslararası kalkınma taahhütlerinin  uygulanmasına katkıda bulundu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanılarına göre;  Özel gereksinimi olan çocukların bakımının ve sağlığının yine özel ilgi istiyorlar, “Bir toplumun gelişmişlik düzeyi bu çocukların topluma kazandırılması ile belirlenir. Dünya Sağlık Örgütü’nün hesaplamalarına göre Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engelli olduğu tahmin edilmektedir. Bu saptama, Türkiye’de 3 milyon engelli ya da özel gereksinimi olan çocuk olduğu anlamına gelmektedir”.

Bu çocuklarda sorunun hekim tarafından erken saptanması ve ardından ayrıntılı derecelendirilmesi gerektiğini belirten Doktorlar, “Aile çocuğun tanısı ve ek sorunları konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirilmelidir. Çocuğun durumu ve ihtiyaçları aktarılırken, ailenin bazı ruhsal bunalım aşamalarından geçebileceği; ancak durumu kabul etme aşamasına gelen ailelerin sağlık personeli ile işbirliği yapabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle ailelere gerekirse psikolojik destek sağlanarak, durumu kabul etme noktasına getirmek çok önemlidir. Bunların yanı sıra genetik danışma da, ailenin benzer sorunu olan çocuklara sahip olmasını önlemek açısından gereklidir”

“BAKIM HEM HASTANEDE HEM DE TOPLUM İÇİNDE YAPILMALI”

Özel gereksinimli çocuğun, eğitimiyle ilgili potansiyel olanaklar ve güçlükler açısından aile ortamı ile sosyal çevrenin değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Doktorlar şunları da ifade etti:

“Bu noktada sosyal hizmetler uzmanları devreye girerek aileye sosyal destek sağlanmalıdır. Sorunun tedavi edilebilir yönlerinin tedavi edilmesi ve kalıcı sakatlıkların önlenebilmesi için ekipte; pratisyen hekim, çocuk hekimi, gelişim nöroloğu, psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmetler uzmanı ve eğitimci mümkünse bulunmalıdır. Toplumda, özel gereksinimli çocukların bakımında ‘Ne yapamadığını değil, Neler yapabileceğini görün’ yaklaşımı temel alınmalıdır. Özel gereksinimli çocukların bakımı hem hastanede, hem de toplum içinde yapılmalıdır.

“ENGELLİ VE ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARIN OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 2”

Özel gereksinimli çocukların eğitilmesinin, onların kendi yaşantılarını sürdürmeleri açısından çok önemli olduğunu dile getiren Uzman, “Ülkemizde özel gereksinimli çocuklar arasında okula gidenlerin oranı yalnızca yüzde 2’dir. Engelliler için özel okullar da olmakla birlikte modern eğitim yaklaşımı; özel gereksinimli çocukların normal eğitim veren okullarda yetiştirilmesini öngörmektedir. Böylece erken dönemde bu çocukların yaşama alışmaları, toplumun da onları benimsemesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Özgül eğitimleri sırasında özel gereksinimli çocuklara, toplumdaki engellilik hakları konusunda bilgi verilmelidir” dedi.

Engelli bireyleri yaşamları boyunca kısıtlayan en önemli şeyin onların ihtiyaçlarına cevap vermeyen çevre olduğunun altını çizen uzmanlar, “Özel gereksinimli çocuklar, aileleri, sosyal çevreleri ve toplum tarafından şefkat, ilgi ve anlayışla çevrelenmelidir. Bakımı, eğitimi, sosyal ihtiyaçları karşılanmış her çocuk gibi onlar da geleceğe umutla bakabilmelidir” ifadelerini kullandı.

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

1 thought on “Farkındamısınız?? Türkiye’nin yüzde 12’si engelli“ (3 Aralık Dünya Engelliler Günü)

  1. Engelli lnsanları da anlamak onların duygularına göre davranmak gerekiyor.. Onlar hayatta kalmayı başaran en mücadeleceli insanlardır..Onların gözünden bakmak gerekiyor hayata..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir