Franz Kafka Biyografi (1883–1924)

VARIOUS...Mandatory Credit: Photo by CSU Archives / Everett Collection / Rex Features ( 706668a ) Author Franz Kafka VARIOUS

0 0
Read Time:5 Minute, 6 Second

Yazar Franz Kafka, “America”, “Keys” ve “Castle” romanlarında anlayış ve güvenlik mücadelesini araştırıyor.

 

 Franz Kafka kimdir? 

Yazar Franz Kafka, orta sınıf bir Yahudi ailede büyüdü. Prag Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra sigortacılık sektöründe çalıştı ve geceleri mektuplar yazdı. 1923’te yazmaya odaklanmak için Berlin’e taşındı, ancak kısa süre sonra tüberkülozdan öldü. Arkadaşı Max Brod, ölümünden sonra “Amerika” ve “Kale” gibi birçok eserini yayınladı.

Yazar

 Franz Kafka, 3 Temmuz 1883’te Avusturya-Macaristan’ın başkenti Bohemya’nın başkenti Prag’da doğan üst orta sınıf Yahudi bir ailenin en büyük oğluydu. Trajedi Kafka’nın evini şekillendirdi. Franz’ın iki küçük erkek kardeşi Georg ve Heinrich, Kafka altı yaşındayken öldü. Oğlan, üç kızlı bir ailenin tek çocuğu oldu (ve daha sonra Nazi ölüm kampları veya Polonya gecekondu mahalleleri). Kafka’nın ailesiyle zor bir ilişkisi vardı. Annesi Julie dindar bir ev hanımıdır ve oğlunun yazar olma hayalini anlamak için yeterli bilgiye sahip değildir. Kafka’nın babası Hermann, güçlü bir kişiliğe sahipti ve genellikle Kafka’nın ailesini bunaltmıştı. İş hayatında başarılı oldu, bay ve bayan giyimi perakendeciliği yaparak para kazandı.

Kafka’nın babasının Kafka’nın hayatı ve yazımı üzerinde derin bir etkisi oldu. O huysuz ve zorba, oğlunun yaratıcılığını takdir etmiyor. Kafka’nın romantizm ve diğer ilişkilerdeki kişisel mücadelelerinin çoğunun kısmen babasıyla olan karmaşık ilişkisinden kaynaklandığına inanıyor. Edebi eserlerinde Kafka’nın karakterleri çoğu zaman insanların iradesini ve öz-değer duygusunu kolayca yok edebilecek keyfi bir güçle karşı karşıyadır. Kafka, mülklerinin çoğunu doğrudan ailesinden, özellikle babasından almış görünüyor. Yetişkin hayatının çoğunu ailesiyle geçirdi.

Eğitim

 Almanca onun ana dilidir. Aslında Kafka’nın Çek geçmişi ve Yahudi kökenli olmasına rağmen, kimliği Alman kültürünü tercih ediyor. Kafka akıllı bir çocuk, Altstädter Staatsgymnasium’da sıkı bir ortaokul eliti olmasına rağmen, okulda iyi performans gösterdi. Kafka, öğretmenlerinin saygısını kazanmış olsa da, hala onlar ve okul hayatı tarafından kontrol edilmektedir.

Kafka lisesinden mezun olduktan sonra kimya okumak amacıyla Prag’daki Charles Ferdinand Üniversitesi’nde okudu, ancak ancak iki hafta sonra hukuka geçti. Bu değişiklik babasını mutlu etti ve Kafka’ya sanat ve edebiyat dersleri alması için zaman verdi. Kafka, 1906’da hukuk diplomasını tamamladı ve bir yıllık ücretsiz yasal çalışmaya başladı.

 

İş hayatı Çıraklığını tamamladıktan sonra Kafka, 1907’nin sonlarında bir İtalyan sigorta şirketinde işe girdi. Kafka başından beri berbattı, yorucu bir program oluşturmak zorunda kaldı ve yazmaya pek vakti yoktu. Ajansta bir yıldan az kaldı. İstifa ettikten sonra, kısa süre sonra Bohemya Krallığı İşçi Kazaları Sigortası Enstitüsü’nde yeni bir iş buldu. Elinden geleni yaptı, işi ve patronu Kafka’ya çok uygun, zor bir iş ama aynı zamanda patronun sağ kolu. Kafka, tüberkülozunun onu hastalık izni almaya zorladığı ve sonunda 1922’de emekli olduğu 1917’ye kadar şirkette kaldı.

Aşk ve sağlık

Kafka, işte popüler bir çalışandır ve sosyalleşmesi kolay ve mizah anlayışı olan bir kişi olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kişisel hayatı hala karmaşıklıkla doludur. Hayal kırıklıkları ve güvensizlikleri ilişkilerini bozdu. Kız arkadaşı Felice Bauer (Felice Bauer) ile iki kez nişanlandı ve ikisi sonunda 1917’de yollarını ayırdı. Kafka daha sonra Yahudi mirasını ve sosyalizm tercihini paylaşan Dora Dymant’a (diamant) aşık oldu. Kafka’nın kötüleşen sağlığında ikisi birbirine aşık oldu ve Berlin’de birlikte yaşadı. İlişkileri esas olarak Kafka’nın hastalığına odaklandı. Kafka, tüberküloza yakalanmadan önce bile yıllarca iyi performans göstermedi. Genellikle migren, ödem, depresyon, anksiyete ve uykusuzluk çekerek gergin ve stresli hissediyor.

Kafka ve Dora nihayet Prag’a döndü. Kafka, tüberkülozu tedavi etmek için Viyana’da bir huzurevine gitti. 3 Haziran 1924’te Avusturya’nın Kierling kentinde öldü. Olsansk’taki Prag Yeni Yahudi Mezarlığı’na ailesinin yanına gömüldü.

Eserleri: 

“Metamorphosis”, “Castle” ve “America” Kafka geçimini sağlarken kendini yazmaya da adadı. Max Brod adlı eski bir arkadaş, Kafka’yı hayatı boyunca ve sonrasında uzun süre desteklemede hayati bir rol oynayacaktır. Kafka, ancak ölümünden sonra ünlendi. Hayatında, genel çalışmasının yalnızca bir çalışmasını yayınladı.

En popüler ve çok satan öyküsü “Abnormal” 1912’de tamamlandı ve 1915’te yayınlandı. Hikaye, doğrudan Vltava Nehri ve ücretli köprü manzarasına sahip üçüncü kattaki Kafka odasından yazılmıştır. 1912’de günlüğüne şöyle yazdı: “Pencerenin önünde uzun süre dururdum,” sık sık daldığım köprüdeki gişeye sürpriz yapmak istedi. Kafka’yı, 1913’ün kısa öyküsünü içeren “Arabuluculuk ve Sapıklık” ve 1914-1915 yılları arasında yazdığı “Dava” romanında bir benzetme olan “Kanun Öncesi” takip etti.

Kafka sağlığının bozulmasına rağmen yazmaya devam etti. 1916’da babası ile arasındaki yakın ilişkiyi doğrudan anlatan “Dava” yı tamamladı. Daha sonraki eserler arasında her ikisi de 1919’da tamamlanan “Ceza Kolonisi” ve “Taşra Doktoru” bulunmaktadır. 1924 yılında hasta olmasına rağmen halen çalışmakta olan Kafka, dört öykü içeren, özlü ve net bir üslup sergileyen “Açlık Sanatçısı” nı bitirerek hayatının sonuna damgasını vurmuştur.

Ancak Kafka hala şüpheli iblislerle yaşıyor ve eserlerini dünya çapında dağıtmak istemiyor. Aynı zamanda edebiyatın koruyucusu olan Brod’dan yayınlanmamış tüm el yazmalarını yok etmesini istedi. Neyse ki Brod arkadaşlarının isteklerine uymadı, bu yüzden 1925’te yazarın en başarılı romanı olduğunu kanıtlayan “Karanlık Deneme” yi yayınladı. Hikaye Joseph K. Joseph K.’nin hayatında, hiç keşfedilmemiş suçlar için çaresiz bir mahkeme sisteminde kendisini veya okurlarını savunmak zorunda kaldı. 

Ertesi yıl, Brod yeniden ortaya çıktı ve baskın bir bürokrasiye karşı savaşarak “Castle” ı serbest bıraktı. Romanda, kahraman (sadece okuyucular tarafından K. olarak bilinir) köyünü yöneten gizemli otoriteyle buluşmaya çalışır

1927’de “Amerika” romanı çıktı. Bu hikaye, ailesi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen Karl Rossmann’ın masumiyetinden ve sadeliğinden nereye giderse gitsin öyküsüne dayanıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Kafka’nın diğer eserlerinin çoğunun paylaştığı babasoyla ilgili meselelerden de bahsetti. Ancak bu hikaye aynı zamanda Kafka’nın seyahat kitaplarına ve anılarına olan sevgisine (Benjamin Franklin’in otobiyografisine bayıldı) ve dünyaya olan arzusuna da dokundu. 1931’de Brod, ilk olarak 14 yıl önce Kafka tarafından yazılan “Çin Seddi” nin kısa öyküsünü yayınladı.

eski İnanılmaz bir şekilde, Kafka öldüğünde, onun adını yalnızca az sayıda okuyucu biliyordu. Kafka ve eserleri ancak ölümünden sonra ünlendi ve Max Brod arkadaşlarının taleplerine karşı çıktı. Çalışmaları özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında takdir edildi ve Alman edebiyatını büyük ölçüde etkiledi. 1960’ların başında şekillenen Doğu Avrupa bürokratik ve komünist hükümetin yumruğu altındaydı ve Kafka’nın yazıları özellikle okuyucular arasında güçlü bir yankı buldu. Kafka’nın insanlara ve bilinmeyen örgütleri anlatmasının öyküsü o kadar canlı ki, İngilizce sözlüğe yeni bir terim eklendi: “Kafkask”.Bir yazar olarak Kafka’nın çekiciliğinin ve değerinin bir ölçüsü. 1988’de, el yazısıyla yazılmış makalesi açık artırmada 1,98 milyon dolara satıldığında, modern bir el yazması için şimdiye kadarki en yüksek fiyatı ölçtü. Alıcı, Batı Almanya’da bir kitap satıcısıydı ve satın alma işlemi tamamlandıktan sonra aniden çekildi. “Bu belki de 20. yüzyılda Alman edebiyatının en önemli eseridir ve Almanya’da olmalı” dedi.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir