GEZİ & SEYAHAT

Gezi Severler Assos’ta Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Sevgili gezi severler, geçmişin derinden gelen izlerine tanıklık edebileceğiniz Assos, hem tarihsel ögeleri hem zengin kültürü hem de nefes kesen manzaralarıyla yerli ve yabancı turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kültürel dokular ve doğanın zenginliğinin harmanlandığı bir tatil planı oluşturmak istiyorsanız Assos’ta muhteşem bir atmosfere kucak açabilirsiniz.Özellikle tertemiz denizlerin ve altın sarısı kumların çevrelediği sakin bir tatil yapmayı düşünüyorsanız; tam da size göre bir önerimiz var! Kuzey Ege’nin en dikkat çeken yerlerinden biri olan Assos, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak için harika bir seçim olacaktır.  Gelin, her mevsimde harikulade bir güzelliği içerisinde barındıran Assos’u yakından tanıyalım.

ASSOS NEREDEDİR?

Görenleri hayran bırakan Assos, Çanakkale’de yer almaktadır. Kentin ortalama 87 kilometre güneyinde bulunan Ayvacık ilçesinin bir köy kasabası olarak bilinen Assos, Midilli Adası’nın karşısında yer alan Edremit Körfezi‘ndedir.

M.Ö. 7. yüzyıla uzanan geçmişiyle dikkatleri üzerine çeken antik kent içerisinde Athena Tapınağı, Batı Kilisesi ve Antik Tiyatro yer almaktadır.Assos denildiği zaman akla ilk olarak Assos Antik Kenti gelmektedir. Nefes kesen deniz manzarasıyla çevrili olan bölge, köklü bir tarihi gözler önüne sermektedir.

 

Buranın tarihine göz atacak olursak; Midilli halkının göç etmesiyle bir polis kent haline gelen yer, Aristoteles, Eristos gibi ünlü filozofları topraklarında ağırlamıştır.

Antik kent zaman içerisinde Pers, Lysimachos Krallığı, Pergamon Krallığı, Roma ve Türklere kapılarını aralamasıyla adeta bir kültür merkezi konumundadır.

HÜDAVENDİGAR CAMİİ

Behramkale Köyünün hemen üst kısmında yer alan Hüdavendigar Camii, 14. yüzyılın sonlarında I. Murat döneminde inşa edilmiştir. Erken Osmanlı Devri yapıları arasında bulunan caminin minaresiz olması en dikkat çeken özelliklerinden biridir.

Aynı zamanda caminin içerisinde kireci dökülmüş duvarlarında kök boyasıyla yapılmış kadırga resimleri eşsiz bir mimarisinin örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çizimlerin geçmişte bölgede konaklayan denizcilerin mirası olduğu düşünülmektedir.

KADIRGA KOYU

Assos’un 2 kilometre uzaklığında yer alan Kadırga Koyu, uzun ve berrak plajıyla tatilcilerin ilk tercihi arasındadır. Tertemiz denizi ve geniş plajıyla göz kamaştıran koyda dilerseniz kamp da yapabilirsiniz. Kadırga Plajı, tadilat yapılması nedeniyle Midilli’den getirilen kadırgalar nedeniyle bu ismi almıştır.

Aynı zamanda Assos, dalış ve sörf sporları için de harika bir yerdir. Tarihi gezinizin ardından su sporlarıyla keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

BEHRAMKALE KÖYÜ

Osmanlı döneminde kurulan Behramkale Köyü, antik kentin orta bölümünde yer almaktadır. Surların içerisinde bulunan köyde, Assos mimarisiyle yakından tanışabilirsiniz. Taş işçiliğin etkileyici eserlerinin yer aldığı sokaklarda dolaşırken Osmanlı dönemine ait olan cami ve köprüye de hayran kalacaksınız.

ASSOS’A NASIL GİDİLİR?

Assos’a ulaşmak için dilerseniz kara yollarını kullanabileceğiniz gibi hava yolları ile de gitmeniz mümkündür. İstanbul ve Assos arası ortalama olarak 400 kilometredir.

  • Eğer özel araç dışında kara yolları ile Assos’a ulaşmak istiyorsanız; İstanbul Otogarı’ndan Çanakkale Otogarı’na giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 6 saat 12 dakika sürecektir.
  • Eğer hava yollarını kullanarak Assos’a gitmek isterseniz; İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından dilediğinizi tercih ederek Assos’a ortalama 60 kilometre uzaklıkta yer alan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı‘na gidebilirsiniz. Sonrasında Edremit, Ayvalık araçlarını kullanarak Assos’a ulaşabilirsiniz.

 

Benzer İçeriklerimiz

Kendini Bulmak İçin Yola Çıkan Kadın: ‘YAĞMUR ARAT’ ve İmza Günleri

Fatih Akgün

Dikkat Burası Çok Sessiz! Dünyanın İlk Sessiz Doğa Parkı

Fatih Akgün

Flaş iddia: AtlasGlobal iflas etti, tüm operasyon durduruldu!!

Fatih Akgün

Yorum Yapmak İster Misiniz