GİYİSİLER İLK ALINDIĞINDA YIKANMALI MI?

Giymeden önce yeni giysileri yıkamalı mıyım?

Evet, çünkü küçük güzel elbiseniz veya şirin kazağınız, sağlığınız için tehlikeli bazı kimyasal maddeler içeriyor olabilir.

Doğrusu klor gibi imalat sırasında eklenen bazı kimyasal maddeler, cildinizin tahriş olmasına ve alerjilere yol açabilir. Plastikleri yumuşatmak için imalatçılar tarafından kullanılan “ftalat”; giysi desenleri, tasarımları ve etiketlerde mevcuttur. Sadece yutulduğunda tehlikelidir ancak çocuklar bunları ağızlarına koyabilir. Giysiler aynı zamanda potansiyel olarak tahriş etme özelliği olan alkalik kimyasal kalıntılar da içerebilir. Kusursuz beyaz tişörtler üretmek için imalatçılar yüksek alkalin içerikli ürünler kullanmaktadır.

Panik yapmayın! Giymeden önce yeni giysileri yıkayarak, sözü edilen kimyasal kalıntılara bağlı tahrişleri önleyebilirsiniz.

Yeni giysilerle uyumadan önce bunları yıkamalı mıyım?

Evet, yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı bu iyi bir fikirdir. Yeni kazak ve pantolonlar gibi gecelikler/gece giysileri de kimyasal maddeler içeriyor olabilir. Yapmanız gereken yalnızca basit bir yıkamadır. Dahası, eğer pazardan veya bir hazır giyim dükkânından ve herkesin her zaman temiz olmayan ellerinin değdiği bir giysi alırsanız ne olacak? Mikroplara davetiye çıkarmış olursunuz!
Tavsiye: Gün boyunca giydiğiniz tişörtle uyuma gibi bir alışkanlığınız var mı? Bu, kesinlikle yapılmaması gereken bir şeydir. Uyku sırasında vücudunuzun doğal olarak ürettiği ter, gün boyunca ürettiğiniz tere eklenir. Sonuç, daha fazla terle beslenen bakterilerdir. Bu, iyi bir temizlik örneği değildir ve vücudunuzun da kötü kokmasına sebep olur!
Bunu öğrenmeniz iyi olur: Satın aldığınız giysinin içinde yıkama talimatları var mı? Eğer talimatlar eksikse veya yoksa dikkatli olun! Bu ürünün Avrupa kalite standartlarında olması pek mümkün değildir. Cilt tahrişlerine karşı dikkatli olun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir