Gluten diyeti yaparken bunlara dikkat edin!

0 0
Read Time:58 Second

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Kübra Şahin, gluten diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Glutenin başta buğday olmak üzere çavdar, arpa, yulaf gibi çoğu besinde bulunan bir tahıl proteini olduğunu ifade eden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Kübra Şahin, “Kişilerin bir kısmı bu proteini sindirebilirken, bir kısmı ise bu proteini sindiremeyip, vücutlarında bu proteine karşı bir tepki oluşmaktadır” diye konuştu.

Gluten ile ilişkilendirilmiş başlıca hastalıklardan biri olan Çölyak hastalığı ve buğday alerjisi ile çölyak olmayan glüten hassasiyetinin aynı şeyler olmadığına dikkat çeken Şahin, ”Çölyak hastalığı, glüten hassasiyetinin en şiddetli semptom gösteren türüdür. Karın ağrısı, şişkinlik, ishal/kabızlık gibi mide-bağırsak şikayetleri yorgunluk, eklem-kemik ağrısı, baş ağrısı, dikkat eksikliği, cilt sorunları gibi bağırsak dışı şikayetler görülmektedir” ifadelerini kullandı.

“KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞKENLİK GÖSTERİYOR”

Şahin, glutensiz diyetin, gluten ile ilgili sorunların tedavisinde tek yöntem olduğunu hatırlatarak, ”Gluten hassasiyeti olan kişilerin diyetinin günlük 10 mg’dan az gluten içermesi önerilmektedir. Yumurta, et, balık, meyve ve sebze gibi gluten içermeyen besinler günlük beslenmelerinde mutlaka yer almalıdır. Glutensiz ürünler ise diyetlerine ek destek sağlamaktadır. Glutene karşı tolerasyon kişiden kişiye değişmektedir. Gluten hassasiyeti olan kişilerin kimisinde glutensiz diyet semptomları azaltırken, kimisinde ise yüksek miktarda glüten tolere edilebilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir