GÖKÇEADA (İMROZ)

Read Time:2 Minute, 53 Second

Herkese merhaba bugün size çok şirin bir adadan bahsedeceğim. Gökçeada ‘nın is­kan ta­ri­hi­nin ne ka­dar es­ki­ye git­ti­ği­ne da­ir ke­sin bil­gi­ler bu­lun­mu­yor. Ama ilk yer­le­şen­le­rin Pe­lasg’lar ol­du­ğu ka­bul edi­li­yor. Pe­lasg’lar­dan son­ra kı­sa sü­re­li ola­rak Pers­ler’in ege­men­li­ği­ne gir­iyor. Ati­na­lı­lar ile Pers­ler ara­sın­da MÖ.448’de ya­pı­lan ba­rış ne­ti­ce­sin­de Ati­na’ya bağ­lanıyor.10 Ağustos 1920’de yapılan Sevr Antlaşması gereği Osmanlı, İmroz Adası ve Tenedos üzerindeki haklarından vazgeçmeye zorlanmışsa da 22 Eylül 1923’te yapılan Lozan Antlaşması gereği Gökçeada, Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmış ve bu tarih adanın kurtuluş günü olarak da kabul edilmiş.


Biz kamp yapmak için Şen Camping, Yıldız Koyu taraflarına gittik ama buralar çok kalabalıktı ve bizde Uğurlu Köyü yakınında bulunan koya çok yakın olan küçük bir kamp alanını tercih ettik. Pandemi sürecinden dolayı 2-3 ailenin olduğu kamp alanı çok güzel olmasa da denize yakınlığı ve manzarasına kesinlikle değdi.


Gökçeada’ya gitmişken tarihi köylerinden bahsetmesek olmaz.


KALEKÖY
Kaleköy eski ismiyle Kastro, antik dönemlerden beri yerleşim olan bir yer. Bir tepe üzerine kurulu olan köy, kentsel sit alanı ilan edilmiş. Mimari projeler önce anıtlar kurulunun onayından geçiyor ve sadece taştan binalar yapılabiliyor. Köyde yaşayan hiç Rum kalmamış. Sadece 30-40 sene önce Doğu Anadolu’dan göçmüş aileler ve son yıllarda yerleşmiş şehirliler yaşıyor. Bizim Uğurlu köyünden yola çıktıktan sonra yaklaşık yarım saat sonra ulaştık ve İmroza ada kokulu sabunler ve mis gibi kolanyaların satıldığı bir dükkan bu köye uğrayıp buraya mutlaka uğramalısınız. Tabi birde köyün meydanında olan Mustafa’nın Kayfesi’nde bir karadut yada koruk suyu mutlaka içmelisiniz. Kaleköy’ün adını aldığı kaleye çıkmadanda olmaz tabi ki gerçekten harika bir manzarası var . Kalenin tepesinde olan restorant ise gayet tatlı süslenmiş.


ZEYTİNLİKÖY
Zeytinliköy zamanında adanın en sosyal yerlerinden biriymiş. Şimdi de çok sayıdaki kafesi sebebiyle en sık ziyaret edilen köylerden. Köye, dibek kahvesi içmeye uğramak uzun zamandır bir gelenek adada. Son yıllarda Yunanistan’dan köylerine geri dönen Rumların açtığı kafelerle birlikte ortamın daha da renklendiği görülüyor. Menülerinde mutlaka dibek kahvesi, sakızlı muhallebi, frappe oluyor. Çoğu köyün ufak meydanda toplanmış durumda. Ama tek tük köyün ara sokalarında da karşınıza çıkıyorlar. Rumlar binbir çeşit çiçeklerle süslüyorlar kafelerini… Damla sakızlı muhallebisini yemeden dönmeyin.

TEPEKÖY
Genelde yüksek noktalara konumlanmış Rum Köylerinden en yüksekte olanı adı üstünde Tepeköy. Eski ismi Agridia olan köy, merkeze 11 km. uzaklıkta. Agridia Yunanca’da küçük tarlalar anlamına geliyor. Köy, volkanik Aya Dimitri tepesinin yamacına kurulmuş. Manzarası, tahmin edeceğiniz üzere çok etkileyici. 1964 senesinden önce 1200 olan köyün nüfusu şimdi sadece 60. Bir hayalet köyüne dönmüşken 15 sene önce uzun yıllar yaşadığı İstanbul’dan doğduğu köye dönen Barba Yorgo’nun girişimleriyle canlanmaya başlamış. Kendisi önce köy meydanında ufak bir Rum tavernasını işletmeye başlamış. Ürettiği ev şarapları Gökçeada’nın ismiyle anılır olmuş. Sonra köyün girişinde çok daha büyük bir alana taşımış tavernasını. Akşam yemeği için burada ki tavernalar gayet keyifli özellikle oğlak tandır mutlaka denemelisiniz.

Biz daha çok en popüler köylerini gezmeye çalıştık ama daha çok vaktiniz olursa diğer köyleride oldukça keyifliymiş. Bademli Köyü’nde Gökhan’ın Çiftliği’ni de kesinlikle öneriyoruz. Size hem ballar hakkında bilgi veriyor hemde bu harika balları tattırıyor. Biz en çok çam balını sevdik. Aslında daha çok kalmak isterdik ama rotamızdan dolayı 2 gün kalabildiğimiz Gökçe Ada bizim için çok keyifliydi. Daha rahat gezmek için 4-5 Gün yeterli olacaktır. Kendinize iyi bakın..

0 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir