Göz Sağlığına İyi Gelen Mucizevi Besinler…

Read Time:2 Minute, 54 Second

Sevgili okurlarım göz sağlığı için çok önemli olan lutein vücutta üretilmiyor. Bu nedenle ihtiyaç duyduğumuz luteini besinlerden almalıyız. Lutein aynı zamanda hem birçok kanser türünü hem de kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarını önlüyor. Selahattin Dönmez bugünkü yazısında göz sağlığına iyi gelen luteini hangi besinler alabileceğimizi yazdı. İşte o besinler…

Göz sağlığı için çok önemli olan lutein vücutta üretilmiyor. Bu nedenle ihtiyaç duyduğumuz luteini besinlerden almalıyız. Lutein aynı zamanda hem birçok kanser türünü hem de kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarını önlüyor. Selahattin Dönmez bugünkü yazısında göz sağlığına iyi gelen luteini hangi besinler alabileceğimizi yazdı. İşte o besinler…

Göz sağlığı beslenmeyle doğrudan ilgilidir. Gözle ilgili problemler yetersiz beslenme sonucunda hızla kendini gösterir. Yaşla birlikte görmede azalma, göz kuruluğu, katarakt, sarı nokta hasarı ile oluşan makula dejenerasyonu doğru beslenmediğimizde karşımıza çıkacak en önemli problemlerdir.

Göz sağlığını koruyan, süper antioksidan nitelikteki besin öğelerinden zengin beslenerek tüm bu problemlere karşı korunmak çok kolay. Son zamanlarda ön plana çıkan, bir diğer gözü koruyan bileşen lutein adeta son dönemlerin parlayan yıldızı.

ÇEVRESEL ETMENLER

Katarakt, glokom, diyabet kaynaklı göz retina hasarı, makula tabakası hasarı gibi birçok hastalık hem hayat kalitesini olumsuz etkiler hem de hastalığın ilerlemesi görme kaybı için risk teşkil eder. Sağlıklı bir görme işleminde, göz lensi ışığı toplar ve beynin işleyebileceği bir görüntü oluşturarak retinaya odaklar.

Göz sağlığına iyi gelen mucizevi besinler
Genetik faktörler veya oksidatif stres, aşırı ışık maruz kalmak, yetersiz beslenme, sigara içme gibi çevresel bileşenler lensi ve retinanın merkezi bölümünde yer alan makula tabakasına hasar vermesi görme sorunlarına neden olabilir.

LUTEİN NEDİR?

Lutein antioksidan özellikteki karotenoid sınıfında yer alır. Yağda çözünen bir moleküldür, sarıyla kahverengi arası bir renge sahiptir. Yeşil yapraklı ve sarı-turuncu sebze ve meyvelerde yüksek miktarda bulunur. Lutein göz sağlığında görevli diğer bir molekül olan zeaksantin ile birlikte gözün retina tabakasında yer alır.

Bu iki molekül retinadaki mavi ışığın yüzde 90’ını emer, görme yeteneğini geliştirir, göz tabakalarına zarar veren serbest radikallerin aktivitesini engeller, göze gelen zararlı ışınların etkisinden gözü korur, göz hastalıklarını önler ve görme keskinliğini artırır.

Bilimsel araştırmalar luteinin zeakstantin ile birlikte yaşa bağlı gelişen maküler dejenerasyon ve kataraktta etkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte bazı çalışmalar luteinin diyabet tedavisinde, bilişsel durumun iyileştirilmesinde, servikal, meme, özofagus, prostat, akciğer ve kolon kanserlerinin önlenmesinde ve kalp damar sağlığını geliştirmede de yararlı olabileceğini gösteriyor.

KALBİ VE CİLDİ DE KORUYOR

Lutein vücudumuzdaki diğer bir antioksidan olan glutatyonun geri dönüşümüne yardımcı olduğundan, hücre hasarı oluşturan oksidanlara karşı iki kat güçlü bir moleküldür. Bu etkileri kanser hücrelerinin çoğalma yeteneklerini baskılayabilmekte, LDL kolesterolü azaltarak damarlarda plak birikimini önleyici ve kalp hastalıkları riskini azaltıcı etki oluşturabilir.

BESİNLERDEN SAĞLAYIN

Vücutta lutein üretilmez bu nedenle luteini besinlerden sağlarız. Ebegümeci, kuşkonmaz, kereviz, maydanoz, ıspanak, ısırgan otu, lahana, kabak, rezene, pazı, dereotu, nane, tere, semizotu, roka, havuç, çarliston biber, yumurta, avokado, ahududu, incir, üzüm, Antep fıstığı gibi pek çok besin kaynağında bulunur.

Lutein için önerilen resmi bir tüketim miktarı yoktur. Ancak bilimsel araştırmalar gözü koruyucu ve sağlığı geliştirici etki için günde en az 6 miligram tüketimin fayda sağladığını gösteriyor.

Lutein yağ varlığında vücutta daha kolay emildiğinden lutein içeren bu sebzeleri özellikle zeytinyağı ile pişirmenizi, salatalarınıza zeytinyağı, avokado ve çiğ kuru yemişleri ekleyerek tüketmenizi öneririm. Yumurta luteinin yanında zeaksantin içeriğine de sahip olduğundan göz sağlığı için en önemli besindir.

BESİN TAKVİYESİ

Ulusal Göz Enstitüsü besinlerle yeterli alımın sağlanamaması durumunda besin takviyesi olarak lutein kullanılmasının göz sağlığını olumlu etkilediğini söylüyor.

Yani eğer siz sebze, meyveleri ve kuruyemişleri yeterli miktarda içeren bir beslenmeye sahip değilseniz luteini takviye etmenizi öneririm. Genellikle lutein için önerilen takviye doz 6-10 miligram olmakla birlikte çalışmalar günde 15 miligram takviye lutein almanın güvenli olduğu gösterilmiştir.

0 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir