Granit Tezgahınızı Nasıl Parlatabilirsiniz?

Read Time:1 Minute, 45 Second

Arkadaşlar,yüksek fiyatlar ödeyerek aldığınız granit tezgahın zamanla eski cazibesini kaybetmesi bizi hayal kırıklığına uğratır.İlk yaptırıldığında parlayan granit tezgahlar zamanla eski ışıltısını kaybeder.Bu hayal kırıklığını engellemek oldukça kolay. Granit temizlenmesi ve parlatılması en kolay olan taşlardan biridir. Evinizde sağlamlığı nedeniyle mutfak tezgahlarında granit mermer sıklıkla tercih edilir. Son derece pahalı olan granit tezgahların parlaklığını artırmak için yalnızca birkaç tüyoyu bilmeniz yeterli olacak. İşte granit tezgahların ilk gün olduğu gibi parlamasını sağlayacak olan o tüyolar!

CİLALAMA İŞLEMİ 

Tezgahı dikkatlice temizleyip kuruladıktan sonra cilalama işlemine geçebilirsiniz. Cilalama işlemi için marketlerde satılan bir granit parlatıcıyı satın alabilirsiniz. Fakat en kesin sonucu, temizleme işleminde olduğu gibi, kendi cilanızı hazırlayarak alabilirsiniz. Bu cilanın hazırlanışı için de çok fazla malzemeye ihtiyacınız olmayacak. Granit tezgah cilasının hazırlanışı ve kullanımı şöyle:

  • Kendi granit tezgah cilanızı yapmak için sahip olmanız gereken malzemeler yalnızca kabartma tozu ve ılık su.
  • Granit tezgah temizleme cilasını hazırlamak için küçük bir kaba öncelikle üç fincan ılık suyu ilave edin.
  • Ardından bir tatlı kaşığı kabartma tozunu suya ekleyin.
  • Malzemeler tamamen homojen hale gelene kadar sıvıyı karıştırın.
  • Hazırladığınız bu cilayı mikro fiber bez yardımı ile tezgahın tamamına yayın. Ürünü tezgaha dairesel hareketlerle yayın ve çok fazla baskı uygulamayın.
  • Cilalama işlemi tamamlandıktan beş dakika sonra tezgahı kuru ve yumuşak bir bezle ciladan arındırın.

GRANİT TEZGAHI DİKKATLİCE TEMİZLEYİN

Granit tezgahı parlatmadan önce temizlemeniz son derece önemli. Tezgah yüzeyini hiçbir leke kalmayacak şekilde temizleyin. Tezgahı temizlerken yumuşak bir sünger kullanmanız gerekir. Granit hassas bir malzeme olduğu için tezgahın üzerinde iz bırakma ihtimali olan temizlik ürünlerini kullanmamalısınız. Sünger haricinde mikro fiber bez kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Temizleme işlemi yapılırken kullandığınız temizleyicinin silikon bazlı olmasını öneririz. Silikonlu bazlı temizleyiciler size kolaylık sağlar. Bunun yanında dilerseniz kendi temizleyicinizi yapabilirsiniz. Granit tezgah temizleme solüsyonunun hazırlanışı şu şekilde:

  • Evinizde bulunan doğal bir sıvı sabun ve ılık su ile granit tezgahınızı temizleyeceğiniz solüsyonu kendiniz hazırlayabilirsiniz.
  • Boş bir sprey şişesine önce 10 damla sıvı sabun damlatın.
  • Ardından şişenin geri kalanını su ile doldurun.
  • Şişedeki sabun iyice karışıp köpürene kadar şişeyi çalkalayın. Doğal temizleme solüsyonu hazırlamak işte bu kadar kolay!

Hazırladığınız bu solüsyonla tezgahı temizledikten sonra hiçbir ıslaklık kalmaması için kağıt havlu ile muhakkak tezgahı kurulayın.

1 0

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. 1 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir