Günün Belgesel Önerisi : The Social Dilemma (Sosyal İkilem)

1 0
Read Time:1 Minute, 18 Second

Türkiye’de insanlar her gün 7 saat 15 dakikalarını internette geçiriyor; sosyal medyada geçirilen süre ise 2 saat 46 dakika.

Türkiye’de son bir yılda internet kullanan kişi sayısının 5 milyon; aktif sosyal medya kullanıcı sayısının da 1 milyon arttığı belirlendi. Rakamları bakıldığında sosyal medyanın, gündelik hayatımızın bir parçası olduğu anlaşılıyor. Zamanımızın çoğunu sosyal medyada geçiriyor, trendlere ayak uydurmaya çalışıyoruz. Sosyal medyada popüler olan yerlere gidip, popüler olan kıyafetleri giyiyor ve dikkat çekmek için popüler akımlara ayak uydurmaya çalışıyorlar. Öyle ki, bazılarımız yalnızca sosyal medyada fark edilmek için yaşıyor.

Netflix’nin tüm dünyada popüler olan Sosyal İkilem belgeseli de tam olarak bu konuyu ele alıyor. Yönetmenliğini Jeff Orlowski’nin üstlendiği belgesel yaklaşık 90 dakika sürüyor.

Belgesel sosyal medyanın insanlar üzerinde yarattığı ya da yaratabileceği olumsuz etkiyi merkezine alarak, izleyicinin sosyal medyaya olan bakış açısını değiştiriyor.

Tım Kendall; Gündüz işe gidiyorum ve kölesi olacağım bir şey yaratıyorum

Belgeselde Twitter, Youtube, Facebook, Pinteres, Instagram ve Google gibi büyük sosyal medya devlerinde eskiden çalışmış insanlarla yapılan bir dizi röportaj yer alıyor. Bu isimler ise bizlere sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisinden bahsediyor. Hatta öyle ki bu durumdan kendilerinin de etkilenmiş olduklarını sosyal bağımlılıklarından kurtulma mücadelesini de anlatılıyor.

Eski Facebook yöneticisi ve Pinterest başkanı Tım Kendall röportajda ‘Eve gelmiştim ama evde ilgime ve sevgime muhtaç iki küçük çocuğum olmasına rağmen telefonu elimden bırakamıyordum. Kilere girip bir e-posta yazıyor veya bazen Pinterest’e bakıyordum. Klasik çelişki demiştim. Gündüz işe gidiyorum ve kölesi olacağım bir şey yaratıyorum. Ama yapamıyordum.. Yani, bazen kendime hakim olamıyordum’ diye anlattı. Tım Kendall bu röportajında bizlere sosyal medyanın aslından ne kadar tehlikeli olabileceğini açıklamış.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir