Kitap

Hayvan Çiftliği – Kitap İncelemesi

“İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır.
Süt vermez, yumurta yumurtlamaz.
Sabanı çekecek gücü yoktur.
Tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz.
Yine de tüm hayvanların efendisidir.”

 

George Orwell, 2. Dünya savaşı sonlarında yazdığı Hayvan Çiftliği romanında, Stalin yönetimini eleştirir. Elinde güç bulunduran kesim, bu gücün esiri haline gelir ve eşitlikten söz edilen bir çiftlikte bile bazı hayvanların daha eşit olduğu konuşulur.

 

 

HAYVAN ÇİFTLİĞİ – GEORGE ORWELL

 

Roman, bir hayvan çiftliğinde geçiyor. George Orwell, bu romanda Sovyet devrimi sonrasındaki yönetime ve Stalin rejimine karşı hayvanlar üzerinden eleştiriler getiriyor. Hayvan Çiftliği romanında, o dönemin ezilmiş halkı, siyasi güç zehri ile kutsalı bile kendi çıkarı için kullanan politikacıları, medyanın propagandaları ve benzeri bir sürü gerçekliğe rastlamak mümkün. Romanın yıllar boyunca ilgi çekmesinin nedeni ise;  hem geçmiş hem de günümüz toplumsal yaşamına dair farklı çıkarımlar yaptırabilmesi. 

 

Rejimler değişir ama yerine gelen baskıcı yönetimler de, halka güzel vaatler vererek onların desteğini alır. Arka planda işleyen halkın eğitimsiz, cahil bırakılması ve sorgulamaktan uzak bir kitle oluşturulması politikası yürütülür. Rejimin çıkarları, bütün toplum sorunlarından ve hatta toplumun kendinden bile daha önemlidir, çünkü elindeki güç zehirli ve baş döndürücüdür.

 

 


Hayvan Çiftliği çok akıcı bir kitap… Yorulmadan, sıkılmadan kısa sürede okunur. Roman, her ne kadar masalsı bir anlatım ile yazılmış olsa da, çok etkileyici siyasi bir hiciv niteliğindedir.

 

 

 

 

 

Benzer İçeriklerimiz

ESİR ŞEHRİN İNSANLARI KİTAP ÖZETİ

Esma Gül

Sufi Ney Dinletisi Veren Yazar Hakan Mengüç Kimdir?

Meryem ACAR

Mutluluk için kitap önerileri

Fatih Akgün

Yorum Yapmak İster Misiniz