Hem Yakın Hem de Vizesiz

Read Time:3 Minute, 47 Second
Vizesiz Gidilebilecek Yakın Ülkeler
Yurtdışı seyahatlerinde en büyük dertlerden birisi de vize almaktır.
Konsolosluğa git, form doldur, neden bizim ülkemize gelmek istiyorsun.. bir sürü soruya cevap ver.. o kadar uğraşıdan sonra da kabul edilmemek diye bir sonuç oflaaa puflaa uğraştığına değdi mi dersin sonra..
Vizesiz seyahat etmek isterseniz aşağıdaki önerilerimize bir göz atın derim, hem yakın hem de vizesiz ülkeler…

Kuzey Makedonya (Türkçe konuşuluyor)

Osmanlı’nın Rumeli’de çok erken bir dönemde yerleştiği ve 500 küsür yıl kaldığı bir bölgede kurulu Kuzey Makedonya. O yüzden sokaklarında, insanlarında, binalarında beş asırlık Osmanlı etkisini görmek mümkün.Balkanların ortasında yer alan ülkenin her mevsimde ayrı güzel doğası da ayrı bir gitme nedeni.Kuzey Makedonya’da karşınıza sık sık Halkbank da çıkacak, şaşırmayın.

Kuzey Makedonya, resmî adıyla Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Balkanlar’da bir ülkedir.
Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur.
Başkent: Üsküp
Para birimi: Makedonya Dinarı
Tanınan bölgesel diller: Türkçe, Romca, Ulahça, Sırpça

Belarus

Diğer adıyla Beyaz Rusya. Coğrafi olarak bize yakın ancak kültürel olarak farklı ve bu yüzden de ilgi çekici bir ülke. Belarus’ta her mevsim farklı atraksiyonlar yakalamak mümkün. Kışın da güzel; ama soğuk olacağını unutmayın.

Beyaz Rusya, Belarus ya da resmî adıyla Beyaz Rusya Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da bulunan bir devlet.
Eski bir Sovyetler Birliği ülkesidir. Bir Slav devleti olan Belarus’un başkenti Minsk’tir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya ve güneyde Ukrayna’dır.
Başkent: Minsk
Para birimi: Beyaz Rusya Rublesi
Turistik yerler: Mir Kalesi, Nesvizh Kalesi,

Bosna-Hersek (Türkçe konuşuluyor)

Balkanların tavanında, bize hem coğrafi hem de kültürel açıdan yakın bir ülke var. Bosna-Hersek’e gitmek, bizim için biraz da tarihimiz içinde, geçmişimize bir yolculuk…

Bosna-Hersek, Balkanlar’da 51.197 km²’lik yüz ölçümü ve 2013 sayımına göre 3,531,159 nüfusa sahip ülkedir. Boşnaklar ülkenin %50,11’ini Sırplar %30,78’ini, Hırvatlar ise %15,43’ünü oluşturur. Ülke bir bütünü oluşturan Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır.
Başkent: Saraybosna
Para birimi: Bosna-Hersek Markı
Turistik yerler: Mostar Köprüsü, Kravitse, Başçarşı, 
Resmi dilleri: Boşnakça, Hırvatça, Sırpça
Bosna Savaşının bıraktığı izleri de görmek gerekli diye düşünüyoruz..

Karadağ

Balkanların bir başka incisi. Küçük bir ülke ama büyük bir turizm potansiyeli var. Zira girintili çıkıntılı Adriyatik kıyıları benzersiz güzellikte.Tarih kokan sokaklarıyla şehirleri ve kasabaları da ayrı bir hikaye…

Karadağ, Balkanlar’da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica’dır. Anayasasında Karadağ “demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanır.
Başkent: Podgoritsa
Para birimi: Euro
Tanınan bölgesel diller: Boşnakça; Arnavutça; Hırvatça

Gürcistan — Komşumuz olur :)))

Kuzey doğu komşumuz Gürcistan, bir bakıma Doğu Karadeniz bölgemizin devamı sayılabilir. Tabi farklı bir kültür, farklı bir tarih ve mimari ile.Gürcistan’ın bir avantajı da, vizeyi bırakın pasaportunuz olmasa bile sadece kimliğinizi göstererek ziyaret edebilmeniz!

Gürcistan Gürcüstan veya resmî adıyla Gürcistan Cumhuriyeti, Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan ülke. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler.
Başkent: Tiflis
Para birimi: Gürcistan Larisi
Tanınan bölgesel diller: Abhazca, Osetçe
Turistik yerler: Narikala, Uplistsihe, Gergeti Teslis Kilisesi, Ananuri

Ukrayna

Kiev, Odessa, Lviv ve birbirinden güzel diğer şehirleri ile Ukrayna hem yakın hem çok güzel. Muhteşem doğası ve mimarisini de unutmamak gerek.Gürcistan gibi Ukrayna’ya da sadece kimlik kartınız ile, yani pasaport ve vize olmadan girebilirsiniz.

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır.
Başkent: Kiev
Para birimi: Ukrayna Grivnası
Etnik gruplar (2001): %77,8 Ukraynalılar; %17,3 Ruslar; %4,9 diğer
Resmi dili: Ukraynaca

Arnavutluk (Türkçe konuşuluyor)

Arnavutluk’ta Osmanlı tarihinin derin izlerini göreceğiniz kesin. Ama Arnavutluk’u çekici yapan sadece bu değil: Ülke, Adriyatik kıyılarında deniz tatili seçeneği sunarken iç kesimlerinde de Avrupa’nın en bakir doğasını saklıyor.

Arnavutluk, resmî adı Arnavutluk Cumhuriyeti, Balkanlar’da bir ülkedir. Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Kuzey Makedonya ve güneyinde Yunanistan’dır. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi’ne kıyısı vardır.
Başkent: Tiran
Para birimi: Arnavutluk Leki

Ve de tabi ki kardeş ülkemiz Azerbaycan (Türkçe konuşuluyor)

Coğrafi olarak yakın, kültür olarak yakın, dil olarak yakın… Yabancı dil konusunda çekinceniz varsa, Azerbaycan rahat edebileceğiniz bir seçenek.Özellikle başkent Bakü, bir yandan tarihi kesimi, bir yanda modern mimarisi ile sizi kendine hayran bırakacak.

Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan bir ülkedir.
Başkent: Bakü
Para birimi: Azerbaycan Manatı
Nüfus: 9,898 milyon (2018)

 

 

 

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

1 thought on “Hem Yakın Hem de Vizesiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir