İlber Ortaylı’dan Altın Değerinde Tavsiyeler

Read Time:3 Minute, 29 Second

 

İlber Ortaylı… Türk Tarihinin değerli tarihçilerinden olmasının yanı sıra; Akademisyen,yazar ve Türk Tarih Kurumu şeref üyesidir.Biz de bu yazımızda Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kitabından alıntılar yaparak sizlere altın değerinde tecrübelerinden ve özellikle gençlere verdiği tavsiyelerinden bahsedeceğiz.

Not:Kitaptan çok kısa alıntılar yaparak bahsedeceğimizden kitabın ayrıca okunmasını şiddetle tavsiye ederiz. 🙂

İlber Ortaylı:Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Düşünmek …

“İnsan en güzel trende düşünür”  Kafanızı fazlaca kurcalayan konular varsa;karar vermekte zorlanıyorsanız;bir trene atlayıp yolculuk yapmamak için hiçbir sebebiniz yok demektir 🙂

Ve iyi düşünmek için esasen yalnız kalmak gerekir… Yanlız düşünmek yaratıcılığınızı arttıracaktır.

En Önemlisi Eğitim ve Dil

İlber Ortaylı çocuklarımızın 15 yaşına gelmeden aslında dil problemini çözmesi gerektiğini düşünüyor ve ekliyor;25 Yaşından sonra eğitim olmaz, artık eser vermeye geçmek gerekir. Bu durumda şöyle bir soru geliyor akıllara.İmkansızlıktan okuyamamış; Belli yaştan sonra okuma imkanı elde etmiş insanlar okumasın mı? Tabiki hayır.25 yaşından sonrada okunur ve öğrenilir fakat 25 yaşından önce öğrendiklerimiz gibi etkili ve kalıcı olmayabilir ve daha yavaş öğrenirsiniz malesef…

İlber Ortaylı ekliyor;25 yaşına kadar öğrendikleriniz esastır. O yaşa dek ne okuduysanız, ne dinlediyseniz ,ne gördüyseniz ,geri kalan hayatınızda temel olarak onları kullanacaksınız.

 • Kimi çocuğun tarihe,hukuka kabiliyeti vardır.Kimi çocuğun marangozluğa..Önemli olan işinin ehli olarak yetiştirmek...Bu Ülkenin hukuk bilene de marangozdan anlayan insana da ihtiyacı vardır.
 • Ezber ve tekrar öğretimin temelidir .Lisan da matematik de coğrafya da ezberleyerek öğrenilir. Bu bakımdan ezberimizi geliştirmek öğrenmemizi kolaylaştıracaktır.

 • Bir dil sadece gramer kitaplarıyla öğrenilmez.Farklı kaynaklardan yararlanmayı da bilmemiz gerektiğini söylüyor İlber Ortaylı. Örneğin Batı dillerini öğrenmek için İncil faydalıdır.O dili konuşan çocuklar için yazılmış tarih kitaplarıyla, birtakım hatıratlar da çok işe yarar.
 • En az 2-3 dil bilmelisiniz. Dil dünyanızı rahatlıkla değiştirir.İçinde bulunduğunuz çevreyi,öğrendiğiniz dil sayesinde değiştireceksiniz.Ama asla tek dil yeterli değildir bunun için.

Gezi – Film -Kitap Önerileri

 • Bir şehri gezmek emek ister. Öyle taksiden indim otele gittim olmaz. Sokaklarına gireceksiniz. Çarşılarında dolanacaksınız ancak bu şekilde bir şehri gezdim diyebilirsiniz.
 • Türkiye’den çıkınca ilk görülmesi gereken yer İran’dır. Bunun nedeni çok basittir. İran’ı anlamadan Türkiye’yi anlayamazsınız.
 • Semerkand’ı,Floransa’yı,Buhara’yı,Roma’yı ve Kudüs’ü görmeden ölmeyin.
 • Seyahatinize yakın çevreden başlamakta önemli bu konuda.Türkiye’yi anlamadan dışarıyı anlayamazsınız. Türkiye’nin yeni kültür başkenti adayı:Bozkırın Eskişehiri…Konser,tiyatro,opera.. Sırf bunlar için Eskişehir’e gitmelisiniz.
 • Memlekette ihmal ettiğimiz bir çok yer var. Örneğin Konya Ereğli’sini ne kadar biliyorsunuz? Peki ya Safranbolu ? Buraları görmeyen Anadolu coğrafyasını tanıdığını söyleyemez.
 • Sinemada İtalyanlar en yükseğe çıkmıştır.Konusuna hakim,entelektüel tarihi filmler izlemek istiyorsanız evvela İtalyan sinemasına müracaat edeceksiniz.
 • Kitaplara gelecek olursak… Tolstoy,Dostoyevski okumadan roman okunmuş olmaz.Suç ve Ceza ile Karamazov Kardeşler‘i okumadan roman okuduğunuzu söylemeyin..

Özel Hayat Tavsiyelerine Gelecek Olursak..

 • İşinizi doğru seçin.Daha en başından aşık olduğunuz işi yapmazsanız,ne kadar çalışkan olsanız da hayattaki gayenizi kaybedersiniz;zihniniz uyuşur.
 • Cesur Olun.Hareket etmekten korkmayın.Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışına çıktığınızda bir eşiği atlamış olursunuz.
 • Bunca yıldan,bunca tavsiyeden çıkardığım kanaat şudur:Özel hayatınızla ilgili kimseyi dinlemeyeceksiniz! Anneniz ve babanız dahil… “Kendi yolunuzu kendiniz çizmeye çalışın”. Kulaklarınızı tıkamayın daima açık olsunlar fakat kendi yolunuzu kendiniz çizmelisiniz.

Çocuklarımızı Geliştirirken

 • Çocuğumuzu olduğu gibi sevmeliyiz.Bizdeki büyük yanılgılardan biri, insanlarımızın kendi başaramadıkları şeyleri çocuklarından beklemesidir. Bunu yapmayın, çocuklarınıza kendi yükünüzü yüklemeyin.
 • Çocuğunuzu ne fazla övün ne de fazla yerin.Bir çocuğu sürekli övmek iyi bir şey değildir.İnsanın çocuğundan dahi diye bahsetmesi,devamlı yermek,küçümsemek kadar tehlikelidir.Onun yanında olmasını bilin,yeterlidir.
 • Çocuklarımızın beslenmesine de ayrıca dikkat edilmeli.Türk mutfağı çocuklarımız için oldukça zengindir.Çocuk neyi isterse onu hemen yedirmek bu konuda büyük bir yanlış.
 • Çocuklarımıza hayatın zorluklarına realist bir şekilde hazırlamalıyız.En küçük güçlükte tökezlemeye meyilli çocuklar yetiştirmemeliyiz.
 • Çocuklarımızın yokluğu ve mahrumiyeti de bilmesi lazım.Bunu çocuklarımıza bizler öğretebiliriz okul değil….
 • En az 1 enstrüman çalmayı öğretmek gerekir.Önemli olan onu iyi çalmak değil,müziği dinlemeyi de öğrenmek.Aynı şekilde dans öğrenmesi de kendini yetiştirmesi açısından önemlidir.

 

Okadar çok altın değerinde tavsiyeleri var kii…Fakat hepsini burdan anlatabilmemiz mümkün değil.. İlber Ortaylı’nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kitabı mutlaka kitaplığınızda bulunması gereken kitaplardan…Kitapta uzun uzun gezilmesi görülmesi gereken yerler,dinlenmesi gereken müzikler ,okunması tavsiye edilen kitapların  top 25 listeleri var. Ayrıca bakılmasını tavsiye ederiz.

Ve diğer okunmasını tavsiye ettiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabına da buradan ulaşabilirsiniz.

İyi Okumalar 🙂 Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

 

 

0 0

About Post Author

Büşra Çankaroğlu

Teknoloji x haber ve Laflaf.net yazarı,İstanbul Üniversitesi Sağlık Yönetimi 4.sınıf öğrencisi. Group Florence Nightingale Hastanesi İK departmanında stajını yapmaktadır.Aynı zamanda İş'de Yeter Online Muhasebe sistemlerinde Veri Giriş Uzmanı olarak görev almakta.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

1 thought on “İlber Ortaylı’dan Altın Değerinde Tavsiyeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir