İMPARATORLAR ŞEHRİ SAGALASSOS ANTİK KENTİ

Read Time:1 Minute, 15 Second

Herkese merhaba. Bugün size Sagalassos Antik Kenti’nden bahsedeceğim. Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan geçmişi milattan önce 3000 yılına dayanan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2009’da giren Sagalassos, ziyaretçilerini 5 bin yıllık sokaklarında tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Sagalassoslular M.Ö. 3. bin yılın sonlarında Batı ve Güney Anadolu’da yaşayan Luvi kabilelerinin bir kolu olan Pisidia halkındandır. M.Ö. 333 yılında Büyük İskender, bu şehri ele geçirmiştir. Sagalassos, Seleucid (Seleukos) ve Attalid (Attalos) hakimiyetlerine girmiş, M.Ö. 25 yılında Galatia kralı Amyntas’ın, ardından Agustus tarafından Roma İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Büyük İskender’in almakla zorlandığı önemli kentlerden biri olarak bilinen Sagalassos, Roma dönemi mimarisinin en iyi örneklerini yansıtıyor.Deniz seviyesinden bin 750 metre yüksekte, bir kartal yuvasını andıran derin vadilere hakim kent, binlerce yıldır antik suyun aktığı Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, Macellum yapısı, üzerinde dans eden kızlarla bezeli Heroon yapısı, kütüphanesi ve yaklaşık 9 bin kişilik tiyatrosuyla göz kamaştırıyor.


Bizde Isparta’dan süren 2 saate yakın yolculuk sonrası antik kente ulaşıyoruz. Yine müze kartı ile giriş yapıyoruz. Pandemi sürecinden dolayı sabah 10:00 civarı açılıyor. İlk başta yolun sol tarafından devam etmenizde fayda var burada sizi gösterişli bir cadde , hamamlar ve daha ilerisinde harika bir ırmak manzarası karşılıyor.


Daha sonra ise yolun sağ tarafından devam edip yukarılara doğru çıktıkça harika mimari yapılar ve mezarlar var. Yapılar oldukça iyi durumda ve korunmuş. Yolu devam ederseniz biraz yürüdükten sonra sizi antik tiyatroya çıkaran yol toprak biraz ama tiyatroya ulaşınca buna değiyor. Biz burada bir süre kaldıktan sonra turumuzu tamamladık. Bu civarlara gelipte bu antik kenti görmeden geçmeyin.

2 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir