İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz Dizi Önerileri

İçinde bulunduğumuz durumu fırsata çevirebileceğimiz birçok yöntemlerin bulunduğunu söylemiştik, bunlardan biri de ingilizce yada öğrenmeyi amaçladığınız yabancı dili öğrenmekti. Dil öğrenebileceğiniz uygulama önerilerinde bulunmuştuk şimdi de uygulamaları yeterli görmeyenler yada daha eğlenceli bir şekilde İngilizceyi öğrenmek isteyenler için muhteşem dizi önerilerim var!

İşte seviyelerine göre dizi önerileri!

Birinci Seviye İçin İzlenebilecek Yabancı Diziler;

Arrow

Bir deniz kazasında öldüğü düşünülen Oliver Queen, uzun süre bir adada yalnız başına yaşamış ve adada geçirdiği süre boyunca çok değişmiştir. 5 yıl sonra bulunmasının ardından evine dönen Oliver, geçmişte işlediği günahlarından arınmaya karar verir ve suçlularla mücadele etmek için kendisine Arrow isimli yeni bir kişilik yaratır.

The Flash

Bir bilim insanı olan Barry Allen, bir laboratuvarda çalışmaktadır. Ancak şehirde yaşanan fırtınalı bir gece esnasında laboratuvardaki kimyasal malzemeler, kendisine zarar verir ve Barry tam bu esnada kimsenin asla tahmin edemeyeceği süper güçler kazanır. Artık inanılmaz hızlı bir şekilde hareket edebilmektedir ve şehri Central City’deki suçlularla yüzleşmeye başlar.

The 100

Bu aralar popüler olan bu dizinin konusu; Bir nükleer savaş tüm dünyayı yok eder. Ancak dünyanın yok edilmesinden tam 97 yıl sonra, insanlıktan kalan tek örnekleri barındıran bir uzay gemisi ortaya çıkar ve insanlığın son 100 gencini dünyayı tekrar insanlarla doldurmak amacıyla dünyaya geri gönderir.

Under the Dome

Stephen King’in aynı isimli romanın uyarlanmış olan bu dizi, Chester’s Mill kasabasının görünmeyen yüzünü ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Kasabanın büyük bir kubbeyle sarıp sarmalanması ve dış dünya ile iletişimin kopması üzerine kasabada yaşanan olaylar işlenmekte ve insanlar arasındaki diyaloglara yer verilmektedir. İzlenmeye değer bir dizi olduğunu söyleyebilirim.

Revolution

J.J. Abrams tarafından yazılmış bir kıyamet sonrası senaryosu olan Revolution, dünya üzerindeki enerji kaynaklarının tükenmesinin ardından, hayatta kalmaya çalışan bir grup insanın mücadelesini anlatmaktadır. Dizideki insanlar, yeni enerji kaynakları aramalarının getirdiği zorlukların yanında adeta bir yaşam mücadelesi vermektedir.

Teen Wolf


Scott McCall ormanda dolaşırken bir kurt adam tarafından ısırılmış ve o da bir kurt adama dönüşmüştür. Bir lise öğrencisi olan Scott için bu gerçeği kabul etmek ve hayata devam etmek gitgide zorlaşmakta ancak Scott en iyi arkadaşı Stiles Stilinski ve başka bir kurt adam olan Derek Hale’in yardımlarıyla bu gerçeği diğerlerinden saklayarak normal bir hayat sürmeye çalışmaktadır.

İkinci Seviye İçin İzlenebilecek Yabancı Diziler

Vikings

Savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık olduğumuz bu dizide, 8. yüzyıldaki İskandinavya’da basit bir çiftçiyken birden cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü anlatılmaktadır. Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Ragnor’un acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan sınavının anlatıldığı bu dizi, birçok Avrupa efsanesine ve tarihi figürlere yer vermiştir.

Friends

Tüm zamanların en sevilen sitcom’larından biri olan Friends, günümüzde hala en popüler diziler arasında yer almakla birlikte fazlasıyla hayranı olan bir dizidir. Çocukluk arkadaşı olan Monica ve Rachel, Monica’nın eski arkadaşı Phoebe, Monica’nın ağabeyi Ross, Ross’un üniversiteden oda arkadaşı Chandler ve onun ev arkadaşı Joey’in yolları geçmişte bir şekilde kesişmiş ve zamanla bu 6 arkadaş gitgide yakınlaşmışlardır.Müthiş bir mizah ile dostluk bağlarının içiçe geçtiği dizideki karakterler, 10 sezona yayılan hikaye boyunca izleyiciyle birlikte büyüyüp olgunlaşmış ve İngilizce öğrenmek isteyen herkesin bir kez de olsa göz attığı bir dizi olmuştur.

Supernatural

Adından da anlaşılacağı gibi doğaüstü olaylara yer veren Supernatural,  Dean ve Sam Winchester kardeşlerin, doğaüstü yaratıklarla verdikleri savaşı konu almaktadır. Anneleri bilinmeyen bir varlık tarafından yakılarak öldürülmesinin ardından Sam normal bir hayat sürme isteği ile abisi ve babasının yanından ayrılıp üniversite eğitimi almaya karar vermekte ancak babasının kayıp olduğunu öğrenmesiyle eve geri dönmektedir. İşte macera tam da bu anda başlamaktadır.

Believe

Çeşitli doğaüstü güçlere sahip olan Bo, 2 yaşından beri kendisinde olan değişikliğin farkında ancak bu özel yeteneklerini kontrol edememektedir. Gerçek İnananlar isimli küçük bir grup tarafından büyütülen Bo’nun hayatı, onun yetenekleri kullanmak isteyenler tarafından tehlikeye girince grup, Bo’ya bir koruma ayarlayarak onun hayatını kurtarmayı amaçlamaktadır. Koruması Tate ve 10 yaşındaki Bo, peşlerindekilerden kaçmak için dolaşırken onları birçok macera beklemektedir.

Banshee

Eski bir mahkum ve aynı zamanda usta bir hırsız olan Lucas Hood, 15 yılını hapishanede geçirmiştir. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra eski sevgilisini aramaya koyulan Lucas, sevgilisini bulmak için küçük bir kasaba olan Banshee’ye gider. Oldukça belalı olan bu kasabada rahat etmek isteyen Lucas öldürülen bir polis şefinin kimliğine bürünür. Artık yeni bir kimliğe sahip olan Lucas, peşine düşen geçmişi ile bağlantılı olan insanlarla savaşmak zorunda kalmaktadır.

Gotham

Ünlü kahramanı Batman’in şehri olarak bildiğimiz Gotham’ın, Batman’den öncesinin anlatıldığı dizide; Polis Departmanı’nda çalışan James Gordon’ı merkeze alınmaktadır. Bruce’un Batman’e dönüşme yolculuğuna eşlik eden Gordon, aynı zamanda şehirdeki pek çok kötü adamla da mücadele etmektedir. Ayrıca Penguen, Kedi Kadın ve Zehirli Sarmaşık gibi Batman evreninin birçok ünlü karakteri; gençlik halleriyle Gotham’da kendilerine yer bulmaktadır.

Üçüncü Seviye İçin İzlenebilecek Yabancı Diziler

Big Bang Theory

The Big Bang Theory, Two and a Half Men’in yaratıcısı ve yazarı Chuck Lorre imzasını taşıyan, zekâ unsurlarıyla dolu bir komedi dizisidir. Bu dizide, MIT doktorası yapan ve oldukça asosyal iki araştırma görevlisinin, sıradan bir garson olan Sheldon ile zamanla gelişen komşuluk ilişkilerini anlatmaktadır.

Gossip Girl

New York’un yukarı Batı yakasında yaşayan, bir grup lise öğrencisinin yaşadığı ihtişam dolu hayata, aşklara ve ayrılıklara ışık tutan bu dizi; ‘’Gossip Girl’’ isimli bir blog üzerinden izleyicilere aktarılmaktadır. Bir döneme damgasını vuran bu dizi; anlatılan hikâyeler kadar, dizide giyilen kıyafetler ve kullanılan aksesuarlarla bile izleyicilerin ilgisini çekmektedir.

Lost

Oceanic Havayolları’nın Sidney-Los Angeles seferini yapan uçağı, okyanus üzerinden geçerken, manyetik bir alana kapılarak büyük bir adaya düşmüştür. Ancak ilk başta sıradan, tropik bir ada gibi görünen bu kara parçasının, kazazedelerin her birinin hayatını farklı biçimde değiştirecektir. Adada sandıklarından daha uzun süre mahsur kalan yolcular, her gün yeni bir sürprizle karşılaştıkları bu gizemli adada hayatta kalabilmek ve ne olursa olsun bir yolunu bulup adadan kurtulmak için zorlu bir mücadeleye girmektedir.

Da Vinci’s Demons

Da Vinci’nin çalkantılı hayatına ve onun gençlik dönemine ışık tutan dizi, Leonardo da Vinci’ye ait şimdiye kadar anlatılmamış tüm anıları izleyicilere yansıtmaktadır. Rönesans İtalya’sında geçen hikaye, Leonardo Da Vinci’nin yaratıcı bir sanatçı, hayalperest bir aşık ve idealist bir adam olarak tanımlanan kişiliğine derinlemesine incelemektir.

Lie to Me

“Bir insan on dakikada ortalama kaç kez yalan söyler?” sorusu ile yola çıkan Lie to Me, Dr. Lightman ve ekibinin yalanları ortaya çıkartma sürecini konu alan bir yapımdır. Her bölümde, yeni davalar ile mücadele eden Lightman Grup, beden dilini ve yüz ifadelerini okuyarak yalanları analiz edip sıradan vatandaşlardan hükümetin askeri birimlerine kadar her türlü çözümsüz vakayı çözümlü kılmaktadır.

One thought on “İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz Dizi Önerileri”

  1. The 100 dizisini izledim gerçekten harika bir dizi üstelik İngilizceyi de çok anlaşılır bir dilde ve akıcı konuşuyorlar tavsiye ederim. Under the dome da çok güzel bir dizi diğerlerini izlemedim ama eminim onlar da güzeldir. Şuan revolution’u izlemeyi düşünüyorum çok güzel bir konusu varmış ayrıca seviyeme de uygun. Seviyem ilerledikçe diğerlerini de izlemeyi düşünüyorum. Güzel bir konuya değinmişsiniz.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir