Kitap

İnsanın Anlam Arayışı – Kitap İncelemesi

 

“Gelecekte bir hedef göremediği için kendini çöküşe teslim eden bir insan, geçmişe dönük düşüncelerle meşgul olmaya başlar.” Victor Frankl

 

Gerçek bir yaşam hikayesi olan İnsanın Anlam Arayışı kitabında, Viktor Frankl 2. Dünya Savaşı esnasında toplama kampındaki bir mahkumken edindiği deneyimleri kronikleştirir. Her ne yaşanırsa yaşansın hayatta kalmak ve hayatı yaşanır kılmak için bir amaç belirlemenin ve o amacın peşinden gitmenin öneminin anlatıldığı bu kitapta, herkesin kendi yaşamını anlamlandırmasını sağlayacak “logo terapi” hakkında bilgiler de yer alıyor.

 

 

Victor Frankl, bir psikiyatrist gözü ile vahşet kamplarında yaşanan vahşeti yaşıyor, gözlemliyor ve burada yaşananları aktarabilmeyi amaçlıyor. Onca acıya, vahşete bunları aktarabilme amacı sayesinde katlanıyor.

 

 

Frankl, yaptığı gözlemlerde şunu fark ediyor; hayatta kalmak sağlıkla doğrudan ilişkili bir konu değil. Ona göre, hayatta kalan kişileri hayatta tutacak üç neden bulunur:

  • Bir eser yaratma veya önemsediği bir iş yapma,
  • İnsanlarla etkileşme,
  • Kaçınılmaz olan acıya karşı bir tavır geliştirme.

 

İnsanın Anlam Arayışı, bütün bunların anlamını ve gerçek hayata nasıl uyarlandığı konusunu merak edenlerin okumak için tercih edebileceği bir kitap.

 “Anlamlar keşfedilir, icat edilmez.”

Victor Frankl

 

Benzer İçeriklerimiz

Veronika Ölmek İstiyor Özet

Esma Gül

Beth Lewis’in ‘Kurt Yolu’ kitabı Türkiye raflarındaki yerini aldı !

Fatih Akgün

Mutluluk için kitap önerileri

Fatih Akgün

Yorum Yapmak İster Misiniz