İnsanın süsüdür tevazu

0 0
Read Time:45 Second

Müminler tevazu sahibidir. Kibirlenmezler. Gururlanmazlar. Üstünlük taslamazlar. Vakurdurlar. Dünya ve âhiretlerine faydası olmayan boş söz, tavır ve tutumlardan uzak dururlar.

Cahillerin sataşmasına sadece “selâm!” diyerek karşılık verirler. Zira bilirler ki gerçek üstünlük, Allah’a karşı görev ve sorumluluk bilincine sahip olmaktan geçer.

Gurura ve kibre kapılmak, insanlara üstünlük taslamak, kişiyi ancak Allah’ın rahmetinden, rızasından uzaklaştırır. Bizler, övülmekten hiç hoşlanmayan, kendisine “Allah’ın kulu ve resûlü” denmesini isteyen bir Peygamberin ümmetiyiz.

O Peygamber ki karşısında konuşurken titreyen bir adama “Rahat ol. Ben kral değilim. Kurutulmuş et yiyen bir kadının oğluyum” (İbn-i Mâce, Sünen, Kitâbü’l-Et’ime, 30) diyerek tevazunun en güzel örneğini sergilemiştir.

Aynı zamanda O, “Allah için tevazu gösterenin, Allah derecesini yükseltir” (Müslim, Birr, 69) sözüyle mütevaziliği kendisine şiar edinenleri müjdelemiştir.

Rabbimizin birer lütfu olan servet, makam, mevki, rütbe, unvan gibi nimetlerini kibir değil şükür vesilesi sayalım ve bu nimetlerin gerçek sahibine şükredelim. Unutmayalım, kibir afet, tevazu ise rahmettir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir