İstanbul’da En İyi Boza İçebileceğiniz Mekanlar

Read Time:1 Minute, 9 Second

Havaların soğuması ile boza tüketimi de artıyor. Bozanın kanserle savaştığı uzmanlar tarafından kanıtlanmasıyla en organik ve kaliteli bozanın hangi mekanlarda olduğu da araştırılmaya başlanıyor.

Peki, İstanbul’da en kaliteli boza nerede içilir?

Bozanın faydaları saymakla bitmiyor. C, D, A ve E vitaminini içeren bu mucize kanserle savaşıyor ve gribe karşı vücuda direnç sağlıyor. Mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahılların unundan elenerek yapılan boza üzerine bol tarçın konularak içiliyor.

Peki, organik ve kaliteli boza İstanbul’da nerede içilir?

Fatih’te yer alan Vefa Bozacısı’nın kuruluşu 1876 yılına kadar dayanmaktadır. Fatih civarında gezinti yapıyorsanız, bu mekanda boza lezzetini tatmayı ihmal etmemenizi öneririz.

Şişli’de bulunan Damla Dondurma, Kurtuluş’ta bilinen en lezzetli boza satan mekan yerlerinden bir tanesidir.

Fatih’te bulunan bir diğer nadide mekanlardan biri de; Beyaz Saray Dondurmacısı olarak bilinmektedir. Yoğun kıvamlı boza sevenler için en ideal mekanlar arasındadır.

Profitorel ve ekleri ile meşhur olan Birinci Profitorel, kışın boza satışları ile adını duyuran mekanlardan oluyor. Bozalar litrelik olarak cam şişelerde satıldığından buradan boza alışverişi yapabilirsiniz.

Yeşilköy’ün beğenilen dondurmacılarından olan Hakiki Roma Dondurmacısı, bozaseverleri Çengelköy’deki mekana çağırıyor.

Börek ve tatlı çeşitleri ile ünlü olan Aslı Börek, ev yapımı boza çeşitleri ile kış aylarını sıcak geçirmek isteyenlerin adresi olmaya devam ediyor. Bozaseverler, Eminönü’ndeki bu mekanda lezzetli bir boza keyfi yapabilirler.

Moda civarında gezintiye çıkanlara hoş sohbet eşliğinde bir boza keyfi yapmak isteyenlere özel mekanlardan biri; Çaykur Çay Vakti, nefis boza ve sahlep seçenekleri ile kış aylarını ısıtıyor.

0 0

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir