İstanbul’da reklam ajansı arayışı

İstanbulda reklam ajansı arayışı
1 0
Read Time:1 Minute, 49 Second

İstanbul’da reklam ajansı arayışı incelendiğinde ortaya çıkan sonuçlara kısa bir bakış.

Son zamanlarda özellikle pandemi döneminde markalar bilinirliklerini arttırmak için adeta bir savaş girdiler. Bunun üzerine yılbaşı kampanyaları da çıkınca reklamların önemi bir kez daha anlaşıldı.

Gerek yılbaşı kampanyaları gerek ise e-ticaret e olan ilgi artınca markalar dijital çalışmalara daha da önem vermeye başladı. Bu markaların çoğu da İstanbul’da olunca bu markalarında burada ajans aramaları oldukça arttı. Geçen ay reklam alanında ‘İstanbul reklam ajansı ‘ kelimesi de aranır iken onu ‘İstanbul Sosyal Medya ‘ ve ‘ İstanbul SEO’ aramaları da takip etti.

Bu durum markaların ağırlıklı dijital çalışmalara yöneldiğini gösteriyor. Özellikle sosyal medya ve SEO kelimelerinin ayrı ayrı aranması markaların bu yönlerde farklı hedef kitlelere hitap etmek istediğini ortaya koydu.

İstanbul Sosyal Medya

Bu arama terimine yönelen markalar ağırlıklı görsel ürün satan markalar olmaktadır. Giyim ve aksesuar sektörleri bu aramaların başında gelmektedir. Ürünlerini daha önceleri kataloglar ve broşürler vasıtası ile tanıtan markalar artık bu işi dijitale geçirerek sosyal medya araçları ile yapmaktadır. Bu durum sadece kataloğunu gören müşterilerin yanı sıra her hangi bir yerde sosyal medya mecralarını kullanan markaların bile bu ürünleri görmesini sağlamıştır.

Markalar da bu durumu bilerek ürünlerini daha geniş hedef kitlelere göstermek istemektedirler.

İstanbul SEO

SEO diye arama yapan markalar , hedef kitlelerini Google üzerinden arayan markalardır. Ağırlıklı metinsel arama yapan kişiler bir arama motoru vasıtası ile markalara ulaşmaktadır. Markalar da bunun bilincinde olarak bu alana çalışmalar yapmaktadır. Genelde de firmaların İstanbul’da yoğunlaşmasından dolayı ajansları da bu ilden aramaktadırlar.

Reklam Ajansı ile çalışırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir çok marka gerek referans bağlantısı ile gerek ise internet yolu ile ajanslar ile çalışmaya yöneldiğinde karşılarına bir çok süreç çıkar. Bunlardan biri de ajans ile doğru iletişim kurulamamasıdır. Ajanslar sizler için düşünen yaratıcı ve satışı arttırmaya yönelik süreçler geliştiren birer kurumdur. Daha doğrusu markaların iş ortağıdır. Bundan dolayı her iki kurumunda birbirine öğretileri olacaktır.

Eğer kurumlar birbirine iş ortağı gözü ile bakmazlar ise ortada çıkan iletişimsizlikten dolayı her iki tarafta zarar görmektedir. Bu durum genelde markaların ajansları birer çalışanı gibi görmesinden kaynaklanmaktadır. Ajanslar markaların aksine tek bir hedef kitle ile değil bir çok hedef kitle çalıştıklarından dolayı farklı bakış açılarına sahip birer ortak olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Tolga Kayasu

Koperatiff.com.  – Kurucu ortak

 

About Post Author

Tolga Kayasu

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans mezunu olmasının yanı sıra MBA tezli yüksek lisansını da Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapmıştır. Ulusal ve uluslararası bir çok reklam ajansta çalışmıştır. Daha sonrasında işin marka tarafına geçerek avm lerde ve hastahanelerde pazarlama departmanlarında görev almıştır. AVYM’de iken sektördeki AVM ve Perakende alanında uzmanlaşmış bir ajansın olmadığını fark ederek Türkiye’deki ilk AVM uzmanlığına sahip tam hizmet ajansı Koperatiff’i kurmuştur. Koperatiff bünyesinde AVM , Sağlık ve Turizm alanlarında müşterilerine tam hizmet alanında hizmet vermeye halen devam etmektedirler. Bir çok STK da aktif görevler almasının yanı sıra halen Buldan Vakfı Danışma Kurul üyeliğini de devam ettirmektedir. Bunun yanında Türkiye’nin en büyük derneklerinden olan JCI (Junior Chamber International ) Türkiye’nin üyesi olup , uzun yıllardır İstanbul şubesinde hizmet vermektedir. 2020 yılı itibari ile de Executive Vice President ( Baş Başkan Yardımcısı ) görevini yürütmektedir.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir