Sevgili okurlarım, Apple’ın da 27 inç boyutundaki iMac modelleri ve hatta olası bir iMac Pro modelinin bilgileri ortaya çıkmaya başladı.Bizler içinde bulunduğumuz yılın sonuna yaklaşırken, teknoloji şirketleri çoktan önümüzdeki yıla girmiş gibi gözüküyor. Çünkü 2022’de çıkması planlanan cihazların sızıntıları bir bir paylaşılıyor.

ProMotion teknolojili iMac Pro özellikleri sızdırıldı! 

Bu yılın başlarında, Apple 24 inçlik ‌iMac‌’in bir dizi eğlenceli renkte mevcut olacağını açıkladığında, birçok kişi bunun 1998’deki orijinal hepsi bir arada masaüstü bilgisayar olan ‌iMac‌ G3 ile benzerliğine dikkat çekti. En son rapor doğruysa, Apple tüm ‌iMac‌ serisi için köklere dönüş tasarım revizyonu başlatmış olabilir.Apple’ın 25 inç iMac’ı piyasaya sürmesinin ardından ProMotion teknolojisine sahip daha büyük bir iMac Pro sızdırıldı.

Yayınlanan raporlara göre Apple’ın yaklaşmakta olan 27 inç boyutundaki iMac’i tıpkı 24 inçlik modelde olduğu gibi daha ince bir dış tasarıma sahip olacak. Ayrıca tıpkı selefinde olduğu gibi birden fazla renkle satışa sunulması bekleniyor. Tabii bu Pro modeli için geçerli olmayabilir. Hatta Pro serisi geri dönmemek üzere satıştan kaldırılmış olabilir.

Apple’ın 27 inç iMac modelini siyah çerçevelere sahip olacağı öngörülen Pro modeline benzer bir şekilde piyasaya sürebileceği söyleniyordu. Fakat artık bunun pek olası olmadığı gözüküyor. Şirketin bu modelinin tasarım olarak 24 inç iMac ve Pro Display XDR ile benzer olduğu söyleniyor. Renk konusundaysa tamamen selefi gibi gözükecek.

En son yapılan etkinlikte gördüğümüz kadarıyla M1 Pro ve Max isimleriyle aramıza katılan yeni yongalarla birlikte şirket, artık rakiplerinden işlemci almaya son verdi.Pro modelinin kalkmasının ardındaki en büyük sebep olaraksa Apple’ın yeni M serisi işlemcileri gösteriliyor.

Tabii performans olarak da bu işlemcilerin rakiplerinin üstünde olduğunu belirtmemiz lazım. Yine de bir AMD Threadripper değiller. Ancak Apple, önümüzdeki yıl tanıtılması beklenen M2 serisi yongaların üzerinde oldukça kafa yoruyor. Bu sebeple belki de rakiplerinin en güçlü işlemcisini geçemese bile, kendini oldukça yakın bir pozisyona konumlandırabilir.