Kalıcı Makyaj Eyeliner Uygulaması Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

1 0
Read Time:5 Minute, 3 Second

Bir sabah uyandınız ve artık bu eyeliner meselesine “yeter” dediniz! Eşit oldu mu, kalınlıkları aynı mı, kuyruklar kıvrık mı diye daha fazla düşünmek istemediğinize karar verdiniz. Bütün bunlarla uğraşmayı bırakmak istiyorsanız o halde kalıcı makyaj eyeliner uygulamasının tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Bir kalıcı makyaj uygulaması olan eyeliner kontür sayesinde artık mükemmel görünümlü kedi gözlerine sahip olabilmek mümkün. Peki, bu uygulama nasıl gerçekleştiriliyor? Eyeliner ve dipliner kontür yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Güzelliğinizle ilgili her konuda güvenebileceğiniz Ergül Keskin Conture Make up Studio Kurucusu ve Türkiye’de ilk kontür makyaj akademisinin kurucusu Ergül Keskin, bugünkü içeriğimizde sizin için eyeliner kontür ve dipliner kontür hakkındaki tüm sorularınızı bilgi birikimiyle yanıtlıyor.

Kalıcı Makyaj Eyeliner Ne Kadar Kalıcı?

Normal bir eyeliner ve dipliner ürününü kullandığınızda, makyaj temizleme ürünü ile temizleyinceye kadar kalıcı olduğunu zaten biliyorsunuz. Peki kalıcı eyeliner ve dipliner ne kadar kalıcı? Elbette ömür boyu kalıcı değil. Kimi zaman adı yanıltıcı olabilse de kalıcı makyaj uygulamaları, diğer makyaj ürünlerinden çok daha uzun süre dayanabildiği için kalıcı makyaj adını alıyor.

Eyeliner kontür ve dipliner kontür, göz kapaklarınızda ortalama 3 ila 5 yıl kalabiliyor ve kirpik diplerinizden çıkmadan istediğiniz göz alıcı gözlere sahip olmanızı sağlıyor. Bu da tabii ki her sabah uyandığınızda tekrarladığınız makyaj rutininizde önemli bir zaman tasarrufuna gitmenizi mümkün kılıyor.

Eyeliner Kontür ile Dövmenin Farkı Nedir?

Kalıcı makyaj uygulamalarından biri olan eyeliner ve dipliner kontür, dövme ile benzer özellikler taşısa da işlev açısından farklılık göstermektedir. Özel iğneler yardımıyla cilt dokusunun hemen altına pigment işlenmesi yoluyla uygulanan eyeliner kontür ve dipliner kontürde dövme uygulamasından kullanılan boyalar kullanılmaz. Ayrıca dövmede kullanılan boya, eyeliner kontür ile kıyaslandığında cilt dokusunun çok daha altında nüfuz edecek şekilde uygulanır.

Kimler Kalıcı Makyaj Eyeliner ve Dipliner Yaptırabilir?

Hangi durumlarda kimler kalıcı eyeliner uygulaması yaptırabilir, hangi durumlarda durum risk içerebilir sorularının yanıtlarına gelin birlikte göz atalım ve kalıcı makyaj eyeliner hakkında en merak edilen noktaları açıklığa kavuşturalım.

Lens Takan Kişiler

Eğer gözleriniz bozuksa ve kontakt lens kullanıyorsanız, eyeliner kontür ve dipliner kontür uygulamasını güvenle yaptırabilirsiniz. Ancak eyeliner kontür ve dipliner kontür işleminden önce lensleri mutlaka çıkarmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Ayrıca işlemi takip eden birkaç gün boyunca lenslerinizi kullanmamanızı da tavsiye ederiz. Bunun yerine birkaç gün yalnızca gözlük kullanabilirsiniz.

İpek Kirpik Yaptıranlar

Kirpik görünümünü güçlendirmek için ipek kirpik işlemi yaptırdıysanız, siz de eyeliner kontür ve dipliner kontür işlemi yaptırabilirsiniz. Fakat kedilerde olduğu gibi güzel ve anlamlı gözlere sahip olmanızı sağlayacak eyeliner kontür ve dipliner kontür işleminden önce ipek kirpiklerinizi çıkarttırmanız gerekmektedir. Kalıcı makyaj uygulaması için kirpiklerinizde herhangi bir kalıntı kalmadığından emin olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Sivilce Tedavisi Olanlar

Eğer “accutane” maddesini içeren, cildi soyma etkisi bulunan bir sivilce tedavi ilacı kullanıyorsanız, cildinizin zaten son derece hassas olduğunuzun farkındasınızdır. Bu nedenle eğer kalıcı makyaj eyeliner yaptırmak istiyorsanız, önce dermatolog gözetimindeki tedavinizin bitmesini beklemelisiniz. Ayrıca cildinizle ilgili başka bir sorun için tedavi görüyorsanız da kalıcı makyaj işlemi öncesinde yine bir sağlık uzmanına danışmanızda fayda var.

Hamileler

Hamileyseniz veya hamilelik şüpheniz varsa eyeliner kontür ve dipliner kontür işlemi için bir süre beklemeniz gerekecek. Minik bebeğinizi kucağınıza alıp emzirme sürecini sonlandırdıktan sonra gönül rahatlığıyla kalıcı makyaj kontür işlemleri için güvenilir bir güzellik kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Eyeliner ve Dipliner Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kirpik çizginizi koyulaştırmak için kirpik dip hattı boyunca doku altında pigment eklenerek doğal olduğu kadar da çekici bir görüntü sağlayan uygulama dipliner kontür olarak adlandırılmaktadır. Bu seçenek bir eyeliner kontürden çok daha ince bir görünüm sağlamaktadır. Dipliner kontür, özellikle tatlı bir netlik ile gözlerini ön plana çıkartmak isteyenler için son derece ideal.

Kirpik dip çizgisinin bir adım üstünde olan kalıcı eyeliner işleminde ise pigmentler, kirpik çizgisinin üstüne dipliner’dan daha kalın bir çizgi halinde uygulanıyor. Eyeliner kontür, genelde her sabah ayna karşısında eşit ve güzel bir eyeliner çizgisine sahip olmak için uzun süreler harcamak durumunda kalanlar için mükemmel bir seçim olacaktır.

Peki nasıl seçim yapacaksınız? İki işlemden hangisini yaptıracağınıza karar vermektense öncelikle işlemi güvenebileceğiniz, güzelliğinizi emanet edebileceğiniz bir güzellik uzmanının yapacağından emin olmanız çok daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü kalıcı makyaj eyeliner ve dipliner uygulamaları hafife alınmayacak kadar uzmanlık gerektiren iki farklı uygulama ve yüz hattına uygun bir şekilde yapılmadığı durumda mutsuz olmanız işten bile değil!

Bu doğrultuda kusursuz bir eyeliner ve dipliner kontürü için yüz şekli, alın mesafesi, gözlerin birbirine olan uzaklığı, kaş modeli, kirpiklerin sıklığı ve doğal olarak kıvrımlı ya da düz olup olmadıkları, burun yapısı ve genişliği, göz altlarının çökük ya da çıkık olması gibi yüz tipine dair bütün özellikler dikkate alınmalıdır. Ardından güzellik uzmanının özenli çalışması sonucunda size en çok yakışan ve güzelliğinizi en çok ön plana çıkaracak olan eyeliner veya dipliner şekli göz kapaklarınızdaki yerini alacaktır.

Kalıcı Makyaj Eyeliner Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Uygulamanın süresi, istenilen kalınlığa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak işlemin ortalama 1 – 1,5 saat aralığında sürdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. İlk bakışta uzun süren bir işlem gibi görünse de bu uygulamanın sonucunda birkaç yıl boyunca mükemmel bir makyaj görünümüne sahip olacağınızı da yeniden hatırlatmak isteriz.

Eyeliner Kontür ve Dipliner Kontürde Acı Hissedilir mi?

Kalıcı makyaj eyeliner uygulamasında işlemden önce bölgeyi uyuşturmak için özel olarak geliştirilen solüsyonlar uygulanır. Fakat herkesin acı eşiği farklı olacağından işlem süresince çok hafif bir ağrı hissedilebilir veya hiç hissedilmez. Yine de her sabah makyaj yapmak için ayrılan sürenin önemli ölçüde kısalacağı düşünüldüğünde çok hafif bir ağrının kimse için sorun yaratmayacağı düşüncesindeyiz.

Uygulamadan Sonra Sizi Neler Bekliyor?

Kalıcı makyaj eyeliner ve dipliner işlemleri bittikten sonra hayatınıza hemen normal bir şekilde devam edebilirsiniz. Araba kullanabilir, evinize hemen dönebilir ve ertesi gün de işinize gidebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey makyaj yapmak, özellikle de rimel kullanmak. Zaten buna ihtiyaç duymayacağınızdan gayet eminiz.

Diğer yandan işlemi takip eden 24 saat boyunca göz bölgesinin su ile temas etmemesi gerektiğini de söylememiz gerekiyor. İlk 2 hafta sıcak duş almamaya, saunaya ve hamama gitmemeye, havuza ve denize girmemeye özen göstermelisiniz. Kalıcı eyeliner ve dipliner sonrasında birkaç gün boyunca kirpiklerinizden küçük siyah pulların düştüğünü fark edebilirsiniz. Bunun gayet normal olduğunu belirtelim. Hatta pullanıp dökülmelerin ardından kalıcı makyaj uygulamasının artık tamamen oturduğundan emin olabilirsiniz.

Normal kalınlıkta bir kalıcı makyaj eyeliner uygulamasının genellikle 3 ila 7 gün içinde iyileşmesi beklenir. Ancak daha kalın bir eyeliner uygulamasının iyileşmesi 7 ila 10 gün sürebilir. İyileşirken gözlerinize dokunmaktan kesinlikle kaçınmalısınız, aksi halde bölgeye bakteri bulaşmasına yol açabilirsiniz.

About Post Author

Yasemin ACAR

İ.Ü. Okul Öncesi Öğretmeni Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim. İki yıl Teknolojixhaber.com da yaptım, Üç yıldır da Laflaf.net de editörlük yapmaktayım. İnsanların faydalanacağı bilgileri araştırıp kendi bilgilerimi de katarak yorumlayıp sizlerle paylaşan bir yazarım. Veee bunları yapmaktan çoook keyif alıyorum... Beni takip edip yazılarımı okumaya devam edin lütfennn:)))
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir