Kendi Kolonyanızı Kendiniz Yapmaya Ne Dersiniz?

Sevgili okurlarım coronavirus salgını dolayısıyla kolonya fiyatlarında ve stoklarında yaşanan gelişmeler nedeniyle toplumumuza faydalı olacağını düşündüğüm uygulamadır.Tüm dünyada etkisini giderek arttıran koronavirüs ülkemizde de maalesef ki görüldü. Koronavirüse karşı etkili dezenfektan olduğu duyurulan kolonya yapımı nasıl oluyor?Peki evde kolonya nasıl yapılır? İşte kolonya yapımına dair püf noktalar…

EVDE KOLONYA NASIL YAPILIR? (BİRİNCİ YÖNTEM)

Kolonya yapımı için malzemeler:( Yaklaşık 80 derece 1 litre Limon Kolonyası İçin)

800 ml etil alkol
15 ml limon esansı
185 ml saf ( damıtılmış ) su

Önce limon esansı ile etil alkol karıştırılır ve limon esansının etil alkol içerisinde çözünmesi sağlanır. Daha sonra damıtılmış su ilave edilerek çözelti hazırlanmış olur. Daha sonra çözeltiyi süzmek gerekecektir. Bunun için özel olarak üretilmiş kolonya süzme kağıdı veya bezi kullanılmaktadır.

Başka esanslar kullanarak da değişik türde kolonya yapmak mümkündür. Biberiye, bergomat, yeşil çay, portakal, tarçın esnası gibi esanslar da kullanılabilir.

Tabi evde kolonya yapımı için damıtılmış su ve süzme bezi bulmak biraz zahmetli olabilir. Ayrıca, unutulmaması gereken noktalardan biri etil alkol kuvvetli yanıcı ve parlayıcı bir maddedir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir.

Kolonya alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kolonyanın mutlaka etil alkolden yapılmış olması gerektiğidir. Piyasada; sertifikasız ve merdiven altı tabiri ile anılan genelde dışarıda seyyar olarak satışı yapılan kolonyaların bir kısmı etil alkole göre çok daha ucuz olan metil alkolden yapılabilmektedir. Metil alkolden yapılan kolonyalar göz ile temas ettiğinde görme yetisinin kaybolmasına kadar çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Metil alkol ayrıca sahte içki yapımında da maliyeti çok ucuz olduğu için kullanılmaktadır. Metil alkol vücutta ağır toksik etki yaratan bir maddedir ve metil alkolden yapılan içkiler içildiği taktirde ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle fiyatı ucuz kolonyalardan uzak durmak gerekir. Bilindik markaların tercih edilmesi her zaman kötü sonuçları büyük ölçüde önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir