KEYİFLE VE SIKILMADAN OKUYACAĞINIZ KİTAP ÖNERİLERİ

Read Time:2 Minute, 39 Second

Herkese merhaba bir önce ki yazımda ,kitap okumayı hayatınıza nasıl entegre edeceğinizden bahsetmiştim . Bugün size keyifle ve sıkılmadan okuyacağınız kitap önerileri ile geldim.
1)Ahmet Ümit – Aşkımız Eski Bir Roman
“… mesleğini doğru yapmak için cesaret yetmez, aynı anda kocaman bir yürek ister. Ama o yürek çelikten yapılmıyor. Bir süre sonra el bombası gibi gümlüyor. O yüreği zamansız gümletmeyelim Ali. Zalimleri sevindirmenin âlemi yok.”
Kitap Ahmet Ümit klasiği oldukça akıcı bir dille yazılmış 3 ayrı Başkomser Nevzat hikayesinden oluşuyor. Hikayelerde ki konular ilgi çekici, farklı, hayatın ve insanların içinde barındırdığı duygulara değinmiş.


2) Elif Şafak – On Dakika Otuz Sekiz Saniye
Adı Leyla’ydı.
Bir İstanbul hikayesi, bir Türkiye gerçeğiydi..
Şehrin kenarında bir çöp kutusuna bırakılmış bedeni ama bir şeyler devam ediyor, hikaye baştan sona yeniden canlanıyordu. Van’da başlıyordu hikaye, bir kadın olmanın, bir kız çocuğu olmanın zorlukları ve İstanbul’da devam ediyor Tekila Leyla olarak.. Gerçekten çok akıcı çok dokunaklı bir kitaptı, tek kelimeyle mükemmel.


3)Hayvan Çiftliği – George Orwel
Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir.!
Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Çiftlik sahibi ilk kovulduğunda daha eşitlikçi bir distopya olacağından söz ederler. Ama komün sistem yavaş yavaş işlemeye başlayacaktır ve durum gitgide kötüleşecektir. Kitap gerçekten muhteşemdi, sayfa sayısı oldukça az ve resimli bölümleri de olduğu düşünülürse, çok kısa bir sürede bitiyor..

4) Arafatta Bir Çocuk – Livaneli

Livaneli’nin 8 öyküden oluşan “Sınır Aşımı” içerikli bu kitabına yollarda ülke ülke gezerken tesadüf eseri başladım. Sınır dışında ki insanların hikayesi, yaşadıkları çok güzel anlatılmış, onun dışında yazdığı karakterde ki sınır aşımı özellikle “Üniforma” beni çok etkiledi..
“Yazamıyorum. Bugün, bu yaşadığımız gün fazla etki yapıyor. Bugünü fazla yaşadın mı yazamazsın..”

5) Pal Sokağı Çocukları – Ferenc Molnar

“Oyunya da ciddi mücadele”, “dostluk ya da ihanet”, “birbirine kenetlenme ya da gruplara bölünme”, “her şeye rağmen var olma ya da sevdiği şeyler uğruna ölümü göze alma”, “tek başına kalma ya da bir gruba ait olma” ikiliklerinin çocukların dünyasında da yaşanabileceğini gösteriyor. – Tarık Demirkan
Kitap o kadar tatlıydı ki kendinizi istemeden serüvenin içinde buluyorsunuz. Boka ile bir kumandan, Nemecsek ile onurlu bir asker gibi savaşa giriyorsunuz. Gerçekten kitabın sonu gelmesin istedim. Aslında hepimiz Pal Sokağı Çocuklarıyız!


6) Hippi – Paulo Coelho
Hikâye için denir ki Paulo Coelho’nın öz yaşam öyküsüne en yakın olanıdır. Karakterin gerçek olduğunu yazarın kendisi de belirtmiş hatta ana karakterlerden birinin isminin de Paulo olması da bunu desteklemiştir. Kitapta 1970’lerde ki hippi yaşam tarzı, uyuşturucuya olan düşkünlük, parasızlık, özgürlük ruhu gibi dönemin durumunu yansıtmış ve yaşadıklarını anlatmıştır.

7) Ben Malala -Malala Yusufzay
Malala kız çocuklarının okuması ve eğitimlerine devam edebilmesi için hayalleri olan küçük bir kız. Cesur, korkusuz ve kendine güveni tam. Tek istediği Svat’ta ki okuluna arkadaşlarıyla devam edebilmek. Yani eğitim hakkı! Ama işler hiç istediği gibi gitmiyor ve Taliban ülkeyi yavaş yavaş ele geçirmeye başlıyor. Kız çocukları okula gidemezler, kadınlar yanında erkek olmadan pazara gidemezler, televizyon izleyemezler ve radyo dinleyemezler.. Ama Malala’nın babası tüm bu olanlara rağmen Malala’yı okula gönderiyor, eşini pazara yalnız yolluyor ve ingilizcesini geliştirmesi için Malala’ya yabancı diziler getiriyor. Tek korkusu kızına bir şey olması ve Malala için zorlu ama her şeye rağmen ayakta kalacağı günler başlıyor.

7 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
71 %
Sad
Sad
14 %
Excited
Excited
14 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

2 thoughts on “KEYİFLE VE SIKILMADAN OKUYACAĞINIZ KİTAP ÖNERİLERİ

  1. Ellerine sağlık…
    Bazılarını okudum, geri kalanı ise kütüphanemde olup okuma sırasını bekleyenler…
    Yeni öneriler de bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir