DEKORASYON

Kitap Okuma Köşesi Kişisel Zevklerimizi Yansıtmaya Ne Dersiniz?

 

Sevgili okurlarım, ev dekorasyonlarında her alanın ayrı bir önemi vardır. Salon, yatak odası, mutfak, banyo ve balkon dekorasyonu oluşturulurken oldukça hassas davranırız.Dekorasyonda, yaşam alanımızın ihtiyaçlarını göz önüne alarak; kişisel zevklerimizi evimize yansıtmayı tercih etmeliyiz. Evin temelini oluşturan odaları dekore ettikten sonra, ilgi alanımızı kapsayan bazı alanlara yer verebiliriz. Huzurlu ve sakin dakikalara kucak açan kitaplar, bulunduğumuz ortamın atmosferinden çıkarak bizi yepyeni serüvenlerin olduğu bir dünyaya sürükler. Kitap okumak, hayal gücümüzün sınırsız dünyasında özgürce dolaşma imkanı sağlar. Her gün en az yarım saatlik bir kitap okuma rutini, sakin ve huzurlu bir gün yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Peki, evlerde kitap okuma köşeleri nasıl dekore edilir? Kitap okuma köşelerinin olmazsa olmazları nelerdir? Kitap okuma köşesi dekorasyonu nasıl yapılır? İşte tüm merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtladık.

KİTAP OKUMA KÖŞE İÇİN RENKLERİ VE TARZLARI GÖZ ÖNÜNE ALIN

Kitap okuma köşesi hangi odanın içerisine dekore edilecekse, bu alanın dekorasyon stiline uygun bir seçim yapılmalıdır. Kitap okuma köşesi, evin farklı alanlarında şekillendirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; Örneğin; modern çizgilerin hakim olduğu bir salonda bu stile sadık kalarak bir kitap okuma köşesi oluşturmalısınız.

Zihin açıcı etkisiyle birbirinden güzel kitap okuma köşesi;

Kitap köşeniz için; orijinal bir bakış açısı Farklı görünümlü koltuklar kullanarak;

Kitap okuma köşelerinde odaklanmayı olumsuz yönde etkilemeyecek renkler tercih etmelisiniz. Kırmızı, fuşya, turuncu gibi baskın renklerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

İlham Köşesi;

KOLTUK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Her zevke hitap eden model ve renkte berjerler ile kendinize ayrı bir alan şekillendirebilirsiniz.Genellikle kitap okuma köşelerinde en çok tercih edilen koltuk modeli berjerdir. Kitap okuma köşesinin temeli olan koltuk seçiminde, odanın boyutunu ve konforu göz önüne almalısınız.

Okuma köşeleri aynı zamanda dinlenmek için de tercih edilen bir alan olduğu için seçeceğiniz koltuk veya pufların kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.Ya da dilerseniz; ikili koltuklar veya ufak bir L koltuk ile kendinize ayrı bir köşe oluşturabilirsiniz.

KİTAP OKUMA KÖŞESİNDE AYDINLATMA SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Sağlığınızı korumak için göz yormayan aydınlatmalar kullanmanızı tavsiye ederiz.Kitap okuma köşelerinde kusursuz bir görünümün anahtarı doğru aydınlatma seçiminden geçmektedir.

Okuma lambasında Led ampullerden yararlanarak, ışığın her noktada eşit seyretmesi sağlanabilir. Böylece kitap okurken motivasyonunuzun düşmesine engel olabilirsiniz.

Boynu hareket edebilen lambalar kullanarak işlevselliği arttırabilirsiniz.Fonksiyonel özelliklere sahip okuma lambaları ile ışığın ayarı rahatlıkla kişiye göre ayarlanabilmektedir.

KİTAP KÖŞESİNDE OLMAZSA OLMAZ!

Okuma köşelerinde sıklıkla yer alan zigon sehpa veya yan sehpalar, işlevsel bir alan şekillendirme konusunda yardımcı olacaktır. Ahşap ve doğal malzemeden elde edilen sehpalar evinizde yumuşak bir görünüm oluşturmanızı sağlar. Kitap okurken çay veya kahve içmeyi seviyorsanız sehpalarınızın üzerine koyabilirsiniz.

KİTAP KÖŞESİNİN KUSURSUZ GÖRÜNÜMÜNÜN ANAHTARI: AKSESUARLAR

Salaş bir dekorasyon ögesi olarak da tercih edilen şal ve battaniyeler, özellikle serin havalarda kurtarıcı bir etki görmektedir.Kitap okuma köşenizde yer vereceğiniz koltukların üzerine renkli ve yumuşak dokuda şallar kullanabilirsiniz.

 

 

Evlerde canlı ve doğal bir görünüm için vazgeçilmez bir seçenek olan bitkiler, okuma köşenizde şıklığın sembolü olacaktır. Dilerseniz yeşil yapraklı bitkilerle doğayla iç içe olma fırsatı yakalayabilirsiniz ya da yaz mevsiminin canlılığını temsil eden rengarenk çiçeklerle zengin bir görünüm oluşturabilirsiniz.

 

 

Kitap okurken, huzurlu hissetmek için köşenize kokulu mumlar yerleştirerek sakin bir atmosferin kapılarını aralayabilirsiniz. 

 

Benzer İçeriklerimiz

İlginç 7 Kitaplık Tasarımları…

Fatih Akgün

Çiftlik Evi Banyo Tasarım Fikirleri

Fatih Akgün

Kiracılar İçin Ekonomik Ve Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri-2!!

M. Büşra Kaya

Yorum Yapmak İster Misiniz