SAĞLIKLI YAŞAM

Kovid-19’a karşı kazanılan bağışıklık birkaç ayda yitiriliyor!

Yeni araştırma, koronavirüs hastalarının hastalığa karşı bağışıklıklarını kaybedebileceğini öne sürüyor. Bu da Kovid-19’a neden olan virüsün, tıpkı soğuk algınlığı gibi hastalığı geçmişte geçirmiş kişilere yeniden bulaşmaya devam edebileceğini gösteriyor.

Birleşik Krallık’ta (BK) yapılan araştırma, insanların yüzde 60’ının belirtilerin ilk görülmeye başlamasından iki hafta kadar sonra gelecekteki bulaşmalara direnmek için gereken “etkili” antikor seviyesini koruduğunu buldu.

Fakat King’s College London’daki araştırmacılara göre bu oran üç ay sonra yüzde 17’nin altına düştü.

Uzmanlar bulguların “tehlikeli sürü bağışıklığı kavramının tabutuna bir çivi daha çaktığını” söyledi. Bazı kişiler bu kavram üzerinden halkın geniş çapta Kovid-19’a maruz kalması durumunda direnç oluşturacağını umuyordu.

Ayrıca çalışmanın bazı aşı adaylarının etkililiği üzerinde de sonuçları olabilir. Çalışmanın ortak yazarı Profesör Stuart Neil, The Guardian’a şunları söyledi:

Bu koronavirüslerle ilgili bildiğimiz tek şey, insanların epey sık şekilde yeniden enfekte olabildiği. Bu, insanların ürettiği koruyucu bağışıklığın çok uzun sürmediği anlamına geliyor. Görünüşe bakılırsa, Kovid-19’a neden olan Sars-CoV-2 de bu şekilde davranıyor olabilir.

King’s College London’ın araştırması henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş olsa da Çin’deki Chongqing Tıp Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı çalışmanın bulgularını yineliyor.

37 semptomatik hastayı ve 37 asemptomatik (belirti göstermeyen) hastayı inceleyen Çin’deki araştırma, hastalığın sebep olduğu ana antikor türlerinden biri olan IgG antikorunun varlığını tespit etmek için yapılan testte pozitif sonuç verenlerin yüzde 90’dan fazlasının iki ya da üç ayda keskin düşüşler gösterdiğini ortaya çıkarmıştı.

Hem semptomatik hem de asemptomatik hastalarda düşüş yüzdesinin orta değeri yüzde 70’in üzerindeydi.

Cambridge Üniversitesi’nden virolog Profesör Jonathan Heeney, Kovid-19 bağışıklığının kısa ömürlü olduğuna dair kanıtların arttığını söyledi.

BK’deki çalışmadan bahseden Heeney, “Hepsinden önemlisi, bu çalışma tehlikeli sürü bağışıklığı kavramının tabutuna bir çivi daha çakıyor” dedi.

Virüsten koruyacak geleceğin potansiyel aşısı üzerinde çalışan bilim insanları, virüsle savaşmak için gereken bağışıklık düzeyinin anlaşılmasının çalışmaları için hayati önem taşıdığını söylüyor.

Imperial College London’ın aşı ekibini yöneten Profesör Robin Shattock, şu ana kadar 15 gönüllünün aşılandığını, “gelecek haftalarda” da 200 ile 300 arasında katılımcının daha eklenmesiyle bunun hızlandırılacağını söyledi.

Pazar günü Sky News’ten Sophy Ridge’le yaptığı röportajda Shattock şunları söyledi:

Bence tahmin etmesi çok zor. Şu anda anlamadığımız şeylerden biri, hastalığı önlemek için ne kadar bir bağışıklık seviyesine ihtiyaç duyduğunuz. Çok küçük miktarda bağışıklığa ihtiyacınız varsa, geliştirilmekte olan aşıların çoğunun gerçekten işe yarayacağını düşünüyorum ama çok güçlü bir bağışıklık tepkisine ya da belirli kalitedeki bir bağışıklık tepkisine ihtiyacınız varsa, bunun bu adaylardan bazılarını bizzat silkeleyip attığını göreceğiz.

Şu anda insan nüfusunda dolaşan 4 koronavirüs var ki soğuk algınlığı da bunlardan biri.

Benzer İçeriklerimiz

Mevsiz Detoks siz değerli okuyucularımızla

Fatih Akgün

Kilo Vermeye Yardımcı Olan Tarçınlı Kahve Tarifi

Fatmanur Kama

Ev İşleriniz de Salatalığın Yok Artık Diyeceğiniz Salatalığın Maharetleri…

Meryem ACAR

Yorum Yapmak İster Misiniz