Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” Tablosu

Leonardo da Vincinin Son Akşam Yemeği Tablosu
Read Time:1 Minute, 42 Second

Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” Tablosu Gizleri bilim insanları tarafından keşfediliyor.

Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” tablosu Duke Lodovico Sforza’nın isteği üzerine 15. yüzyılda Milano’da  değerli sanatçı tarafından yapılmış.  Bu başyapıt bir fresktir. Tablonun sırlarını çözmek için onu inceleyen uzmanlar ilginç bir şey buldular. Tablodaki giz olarak tanımladığımız aslında freskte yer alan bir tarih. Uzmanlar bunun  kıyamet tarihi olduğunu tespit etti.

Leonardo da Vinci aslında sadece sanatçı değil döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı idi. Bu dahi adama Rönesans döneminde yaşamış; İtalyan hezârfen de denilebilir.

Ünlü İtalyan ressamın  bir  başyapıtı  olan “Son Akşam Yemeği”  adlı eserinde, kıyamet tarihini açıkladığı ortaya çıktı.

Hristiyan inanışına göre, İsa Mesih’in Romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce (Pesah Günü öncesi) havarileriyle yediği son akşam yemeğini ifade eden tablo , bir Vatikan araştırmacısı olan Sabrina Sforza Galitzia , tarafından detaylı olarak analiz edildi. Analiz sonucunda tabloda şifreli bir biçimde kıyamet tarihinin 1 Kasım 4006 olarak yer aldığını ortaya çıkarıldı.

 

Araştırmacının, deşifre ettiği “matematiksel ve astrolojik” bir puzzle içeren Hristiyan simgesinin üzerinde bulunan  yarım ay penceresinin ne anlama geldiğini anlattı.

İtalyan sanat eksperi, Da Vinci’nin kıyamet gününü, 21 Mart 4006’da başlayıp 1 Kasım 4006’da biten “evrensel bir sel” olacağını öngördüğünü belirtti.

Galitzia, belgelere göre Da Vinci’nin, insanlık için yeni bir başlangıca işaret ettiğini söyledi.

 

Leonardo Da Vinci bir duvar freski olan Eseri 3 yılda tamamlamış

Da Vinci,  “Son Akşam Yemeği” adındaki başyapıtını 1495’te yapmaya başladı, 1498’de bitirerek 3 yılda tamamalamıştır. Resim, Milano yakınlarındaki Santa Maria Dele Grazie’nin duvarına yapılmış ve bugün oldukça yıpranmıştır. Eser ençok kopyası yapılan eserler arasında yer alır.

Eserin bir diğier özelliği ise anakronizm sorununu içinde barındırıyor olmasıdır. Yaşadığı tarih itibarı ile İsa Peygamber ve havarilerinin masada oturarak yemek yemeleri mümkün değildir. Masa etrafına konulan sandalyeler ve bu düzenekte yemek yeme çok sonraki zamanlarda yerleşmiş bir gelenektir.

Leonardo da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" Tablosu
Son Akşam Yemeği baş yapıtı Santa Maria Dele Grazie’nin duvarında bulunuyor

Kaynak Ntv

Diğer sanat haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

0 0

About Post Author

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Astronomi ve Uzay Bilimleri Astrofizik ve Matematik mezunuyum. Aynı zamanda bilgisayar mühendisiyim. Meb bilgisayarlı muhasebe sertifikasına ve İçerik editörlüğü sertifikasına sahibim. Teknolojixhaber.com ve laflaf.net de editörlük yapmaktayım. Teknoloji ,uzay araştırmaları ,yazılım , ürün incelemeleri,otomobil, internet ve dizi sinema haberleri öncelikli ilgi alanlarımdandır. Ancak yaşamın her alanından haberleri paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğimi severek yapıyorum.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir