Lisede dinlediğiniz şarkılar kişiliğinizi nasıl şekillendiriyor?

0 0
Read Time:1 Minute, 26 Second

Araştırmaya göre insanlar hayatlarının belirli bir döneminden itibaren müziğe yöneliyor.

Bilim insanları sevdiğimiz müzikleri neden seviyor olabileceğimize dair yeni bir araştırma gerçekleştirdi.

Yeni araştırmanın sonuçlarına göre, en çok değer verdiğiniz şarkılar hayatınızın belirli bir dönemiyle ve nasıl bir kişi olduğunuzda rol oynayan anılarla ilişkili.

Quarterly Journal of Experimental Psychology isimli bilimsel yayında Perşembe yayımlanan çalışma,

 benlik algımızın oluşmasında güçlü etkiye sahip anılarla ergenlik döneminde şekillenen müzik zevkinin bağlantılı olduğu fikrini kuvvetlendiriyor.

Bilim insanları bu çalışmada BBC Radio 4’ün “Desert Island Discs” programına katılan 80 konuğun seçimlerini inceledi.

Paul McCartney’den Grace Kelly’e kadar pek çok ünlü ismin katıldığı program, konuklarından ıssız bir adaya giderken yanlarında götürecekleri 8 şarkıyı seçmelerini istiyor.

Konukların seçtikleri şarkıların yarısı 10 ve 19, ya da 20 ve 29 yaşları arasındaki önemli anılarıyla bağlantılı. Araştırmacılar o dönemde dinlenen müziğin, benlik algımız için gerekli olan kişilere, yerlere ve anılara bağlı olduğunu ileri sürüyor.

Araştırmanın başyazarı ve Westminster Üniversitesi’nde nöropsikolog Catherine Loveday, önceki çalışmalarına dayanarak bu tip şarkıların muhtemelen sonraki yıllardaki müzik zevkimizi etkilediğini belirtiyor.

‘Bununla birlikte, bu etkinin tek bir şarkının ötesine uzanması ve o dönemde dinlediğimiz tüm türleri dinlemeyi tercih etmeye devam etmemiz muhtemel.’

 

ERGENLİK ÇAĞINDAKİ ANILAR DAHA İLERKİ YAŞLARDA ÖNEMLİ ORANDA ETKİLİ

Loveday, ilk gençlik yıllarındaki anıların bazı şarkıların bizi güçlü biçimde etkilemesi konusunda pay sahibi olduğunu belirtiyor.

Loveday ve meslektaşları, ergenlik çağındaki anıların ve ilk yetişkinlik dönemindeki deneyimlerin daha sonraki yaşlarda ciddi biçimde etkili olmaya devam ettiğini söylüyor.

Araştırmacılar bu dönemlerin kişilik oluşumunda çok kritik olduğunu ve bu dönemde dinlediğimiz şarkıların bizi hayatımız boyunca etkilemeye devam ettiğini ifade ediyor.

Loveday, ABD’li ünlü müzisyen Bruce Springsteen’in katıldığı programı örnek veriyor. Springsteen bu programda gitar çalmayı öğrenmeye karar verdiği ve grup kurmayı düşündüğü dönemde dinlediği şarkıları seçtiğini söylemişti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir