MASUM SANDIĞIMIZ BİTKİLER YANLIŞ KULLANILDIĞINDA BAKIN NELER YAPIYOR!!

bitki
0 0
Read Time:3 Minute, 15 Second

MASUM SANDIĞIMIZ BİTKİLER YANLIŞ KULLANILDIĞINDA BAKIN NELER YAPIYOR!!

Bitkiler şifalı özellikleri ile hastalıkların tedavisi için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bitkilerin yan etkilerinin kimyasal ilaçlara göre daha az olması en önemli avantajlarıdır. Başta kanser olmak üzere birçok kronik hastalığın günümüzde giderek artması, ilaçların bu sorunları iyileştirmede kısmen başarısız olması bitkilerin sağlık için kullanılmalarının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Peki tamamen doğal olan bitkilerin kullanımı yan etkisiz mi? Komşu, arkadaş, internet vs. gibi ortamlardan duyulan her bitki doğrudan kullanılabilir mi?

Bu konuda en iyi kayıtların tutulduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl bitki – ilaç etkileşimi nedeni ile sağlık sorunları yaşayan milyonlarca insan olduğu bildirilmektedir. Ülkemizde bu durum henüz bilinmemektedir.

Bitkilerin tedavi başlığı altında kullanılması ve yüksek yarar için bu konuda bilgili ve bitkilerin tedavisi alanında eğitimli doktor rehberliğinde götürülmesi gereklidir. Bu konuda ülkemizde daha alınacak yollar vardır.

Özellikle bitkisel tedavi altında olan veya destek kullanan hastalara ilk uyarılar; ameliyat, genel anestezi, diş çekiminden tercihen bir hafta önce bitkilerin kullanımı kesilmeli, ek sorun olmadıkça 1 hafta sonra başlanılmalıdır. Lösemi hastaları kanama riski nedeni ile tedavi esnasında destek kullanmamalıdır. Anestezi uzmanlarının hastaların kullandığı bitkiler ve destekler açısından da sorgulamaları yapılmalıdır. Kanama riskini arttıran bitkiler yanı sıra anestezi komplikasyonlarını arttırabilen bitkiler değerlendirilmelidir.

Bitkiler veya sosyal medyada mucize olarak tanıtımı yapılan alternatif tedavi yaklaşımları ile ilişkili uyarılar kısaca şöyledir:

 Zakkum

Kalp glikozidleri isimli doğal maddeler bulunur. Özellikle yaşlı hastalarda kalp sorunu olanlarda ani ölüm riski oluşturabilir.

Meyankökü

Tansiyon düşürücü ilaçların etkisini azaltabilir, idrar söktürücü ilaçların yan etkisini arttırabilir. Platin grubu kanser ilaçlarının etkisini bozarken meme kanseri hücrelerinin çoğalmasına neden olabilir.

Sarımsak

Kalp – damar sağlığı, bağışıklık sistemi, kanser, kolesterol yüksekliğinde yararlıdır. Kan sulandırıcı ilaçların yan etkisini arttırırken kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların (dosetaksel) kan düzeyini azaltarak etkisini bozabilir.

Ekinezya

Bağışıklık sistemini desteklemede kullanılıyor. 8 haftadan uzun süre kullanımda bağışıklık sistemini baskılıyor, AİDS ilaçlarının etkisini azaltabiliyor ve organ naklinde kullanılan ilaçların etkisini bozup organ reddine neden olabiliyor.

Kırmızı biber

Bazı tansiyon ilaçlarına bağlı öksürük yakınmalarını arttırabiliyor, bu da ilacın bırakılmasına neden oluyor.

Yaban mersini

Kalp – damar, şeker hastalığı ve göz sağlığı için kullanılıyor. Kan sulandırıcı ilaçların kanama riskini arttırıyor.

Zencefil

İltihabi yakınmalarda, kanser, bulantı-kusma yakınmalarında yardımcıdır. Kan sulandırıcı ilaçların yan etkisini arttırırken mide koruyucu ilaçların etkisini azaltabilir.

Alıç

Kalp yetmezliği, kalp ritmi sorunları ve tansiyon yüksekliğinde yararlıdır. Kalp yetmezliği ilaçları, tansiyon düşürücü ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Yeşil çay

Sayıda sağlık yararı var. Myelomda kullanılan bortezomib, böbrek kanserinde kullanılan sunitinib ilacının etkisini azaltabiliyor. Hamilelikte önemli B vitamini folatın emilimini azaltabiliyor. Kolesterol düşürücü ilaçların yan etkilerini arttırabiliyor.

Ginseng

Birçok ilaçla etkileşime girebiliyor. Şeker düşürücü, kan sulandırıcı, tansiyon düşürücü, beyin uyarıcı ilaçlarla etkileşir.

Karayılan otu

Menopoz yakınmalarında kullanılıyor. Kolesterol düşürücü ilaçların karaciğere hasarını arttırabilir.

Deve dikeni

Karaciğer ve böbrek koruyucudur. Şeker düşürücü ilaçların etkisini arttırabilir. Meme kanseri hücrelerini çoğaltabilir, hastalar uzak durmalılar.

Sarı kantaron

Birçok kanser ilacı, organ nakli ilaçları, doğum kontrol ilaçları, kalp – tansiyon ilaçları, AIDS ilaçlarının etkisini azaltıyor. Depresyona giren ve doğum kontrol ilacı kullanan kadınlar yan etkisiz diyerek sarı kantaron aldıklarında istenmeyen gebelikler gelişebilir.

Cats claw

Bağışıklık sisteminin desteklenmesi, kanser ve iltihabi eklem romatizmasında kullanılıyor. AİDS ilaçlarının düzeyini ve yan etkilerini arttırabilir.

Kereviz tohumu

Sindirim yakınmalarında, romatizma, tansiyon ve kolesterol yüksekliğinde yardımcı olabiliyor. Tiroid hormon seviyesini azaltıp guatr hastalığını arttırabilir.

Kızılcık

Özellikle idrar yolları enfeksiyonu, kalp-damar sağlığı ve bazı kanserlere karşı faydalı. Yatıştırıcı ilaçlar, kolesterol düşürücü ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girebiliyor.

Reishi mantarı

Tansiyon düşürücü, şeker düşürücü ve kan sulandırıcı ilaçların yan etkilerini arttırabilir. Kemoterapiye bağlı trombosit düşüklüğü gelişmesinde kanamaya neden olabilir.

Bitkilerle ilgili bu liste daha da uzamaktadır. Sonuç olarak bitkilerin sağlık için kullanılması bu konuda eğitimli doktor kontrolünde olmalıdır. Kanser hastalığı ayrı bir önem arz etmekte olup, takibi yapan onkoloji uzmanının bilgisi olmadan hastalar farklı tedaviler kullanmamalıdır. Kanserde çeşitli ilaçların kullanılması ve kullanılan ilaçların diğer hastalıklara göre daha sık değiştirilmesi bitki–ilaç etkileşimleri açısından risk teşkil edebilir. İnsanların tıbbi tedavi yerine sadece bitkileri kullanması ise kanserin kontrol altına alınması veya iyileşmesi oranını yarı yarıya azaltır.

KAYNAK: ECZACININ SESİ

SAÇLARDA ALOE VERA DÖNEMİ

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir