MERSİN’DE SAKLI CENNET GİLİNDİRE MAĞARASI (AYNALIGÖL)

Read Time:1 Minute, 6 Second

Herkese merhaba bugün size Mersin’de bulunan doğa harikası bir mağaradan bahsedicem. Biz Hatay – Antalya arası olan yolculuğumuzda arkadaşlarımızın tavsiyesiyle gittiğimiz bu mağaraya gerçekten hayran kaldık.


Hikayesi ise oldukça ilginç. Aydıncık ilçesi sınırlarındaki mağara, 1999 yılında hayvanlarını otlatan bir çobanın, çevrede gezen kirpiyi takip etmesiyle ortaya çıkarılmış. Kirpinin girdiği mağaranın büyüklüğü ve görselliği karşısında şaşkına düşen çobanın durumu bildirmesiyle, Orman ve Su İşleri Bakanlığı mağarayı tabiat parkı ilan ederek koruma altına almış.
Denizden 45 metre yüksek yamaçta olan, 555 metre yatay uzunluğa, 46 metre derinliğe sahip mağaradaki dev boyutlara ulaşan ve her biri görsel şölen sunan damla taşlar, ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırıyor.

Mağaraya 560 basamak iniyorsunuz ve çok sayıda ilginç figürlü sarkıt, dikit ve sütunun yanı sıra mağara incisi, bayrak traverten ve duş başlığı gibi oluşumları inceleyebiliyorsunuz. İçerisi gerçekten çok nemli ve sıcak bu yüzden kronik hastalığı olanların girmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor.
Yakın zamanda Şahika Ercümen bölgenin tanıtımı için “Paletsiz Kategori”de rekor denemesi gerçekleştirdi , bu alanda kadınlar dünya rekoru olan 90 metre sınırını aşarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girmeyi hedefliyordu ve bunu başardı. Milli sporcu nefesini bu kez, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na ithafen; bayrak uğruna canını ortaya koyan Mehmetçikler için tuttu. Kazandığı miktarı ise Mehmetçik Vakfına bağışladı.


Giriş ücreti ise 5 tl gibi cüzzi bir rakam . Eğer yolunuz Mersin tarafına düşerse bu harika mağaraya uğramadan geçmeyin.

2 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir