Montesori’nin Ebeveynlere Öğrettikleri

Montesori
0 0
Read Time:1 Minute, 44 Second

Eğitimin Montessori metodu İtalyan hekim Maria Montessori  tarafından geliştirilen bir eğitim yöntemidir . Çocukların kendi bağımsızlığını vurgulayarak, çocukları doğal olarak bilgiye istekli ve yeterince destekleyici ve iyi hazırlanmış bir öğrenme ortamında öğrenmeye başlama yeteneğine sahip olarak görür. Notlar ve testler gibi bazı geleneksel başarı ölçme ve değerlendirme sistemlerini kesin bir dille reddeder.  Montessori teorilerini 1900’lerin başında öğrencileriyle bilimsel deneyler yaparak geliştirdi; yöntem o zamandan beri dünyanın birçok yerinde ve hem devlet okullarında hem de özel okullarda kullanılmaktadır. Montesori eğitimi Maria’nın 2. Dünya Savaşında stajını yaptığı Hindistan ve Orta Asya’da yayılarak tüm dünyaya ulaştı.

Peki bu eğitim metodunun biz ebeveynlere neler öğrettiğini hiç merak ettiniz mi ?

Çocuklar Size Gerçekten Yardım Etmek İsterler-Onlara İzin Verin

Bazen insanlar çocukların taklit etmek yerine bazen aşırıya kaçabileceklerini düşünür. Ancak bir Montesori Sınıfında görebileceğiniz gibi çocuklar cam tabaklar cam bardaklar gerçek çatal kaşıklarla yemek hazırlar. Yani orada bir oyuncaktan yapılmış bir oyun mutfağı asla göremezsiniz. Çocukların bunları evde de yapmasına izin vermeniz, yani çocuğunuzun yaşadığı yuvada işin bir parçası olmasına izin verirseniz onun özgüvenine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocukların Hem Esnekliğe Hemde Sınırlara İhtiyaçları Vardır-Onları Anlayın

Bazı insanlar Montessori sınıflarının kaosa yakın olduğunu düşünüyor çünkü her çocuk aynı anda kendi işini yapıyor ve çocuklar sınıfta hareket etmekte özgür. Diğer insanlar Montessori yöntemini katı olarak tanımlar. Montessori yönteminin gerçek ruhu takip edildiğinde, bu aşırılıkların hiçbirinin doğru olmadığına inanıyorum.

Bunun yerine, çocukların herkesin izleyeceğini anlayacağı belirlenmiş sınırlar vardır. Örneğin, öğretmen onlara dikkatle sunana kadar, çocuklar belirli bir tür işi yapamazlar. Ve belirli türdeki çalışmaların belirli bir sırayla sunulması gerekiyordu, bu şekilde çocuk için en anlamlı hale gelsinler.

Ancak çocuk kendine bir çalışma sunduktan sonra, sınıfta ne yapmak istediğini seçmekte özgürdür . Odada her çeşit malzemeden sadece bir tane olması gibi doğal sınırlar vardır. Yani arkadaşınız yapmak arzu ettiğiniz işi yapıyorsa beklemeniz gerekecek.

 

Onlara Balık Vermeyin, Onlara Kendi Kendilerine Yetinebilmeyi Öğretin

Bu yönteminin en belirgin özelliği özgüveni ve bağımsız çalışmayı ön plana çıkarması, çocuğa kendi yapacağı işi seçip kendi ritmine uygun bir şekilde ilerleme imkânı vermesidir. Her şeyden önce, çocuk erişkin olma yolunda ilerleyen bir varlık olarak değil, erişkinlerin eşlik ettiği, saygı duyulan, bir birey olarak görülmelidir.

About Post Author

Fatih Akgün

Yazar ve Kurucumuz, 1999 yılından bu yana aktif bilişim işi ile uğraşan, bilgisayar donanım konusunda uzman E-Destech Datacenter (veri merkezi) Tic. A.Ş. (e-destech.com) Kuruculuğunu halen yürütmekte olan ve teknoloji alanında bilgilerini güncel tutmayı hedefleyen bir vizyona sahiptir..İş'de YETER Online Muhasebe sistemlerinin Kurucu ortağı olarak yazılım alanında da kendi projelerini yürütmektedir. (isdeyeter.com) Teknolojixhaber.com ve Laflaf.Net portallerinin de kurucusudur.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir