MYRA ANTİK KENTİ – DEMRE

Read Time:1 Minute, 8 Second

Herkese merhaba , bugün size Likya döneminden kalma harika bir antik kentten bahsedeceğim. Myra Antik Kenti kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkeler, Myra’nın en azından İ.Ö. 5’inci yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterirler. Strabon’un verdiği bilgiye göre Likya Birliği’nin altı büyük kentinden biri olan Myra, Likçe yazıtlarda Myrrh adıyla anılır.


İ.S. 2’nci yüzyıl Myra’nın büyük bir gelişmeye sahne olduğu dönemdir. Likya Birliği’nin Metropolisi olan şehirde, Likyalı zengin kişilerin yardımları ile birçok yapı inşa edilmiş ve onarılmıştır. Bizans Dönemi’nde ise Myra, dini yönden olduğu kadar idari yönden de önde gelen şehirlerden biri olmuştur. Günümüze dek ulaşan ününü, Aziz Nikolaos’un (Noel Baba) İ.S. 4’üncü yüzyılda şehrin piskoposu olmasına ve ölümünden sonra aziz mertebesine ulaşıp adına kilise yapılmasına borçludur.


Biz bu kente daha önce geldiğimizi unutarak tekrar geldik ama asla pişman değiliz çünkü kaya mezarları ve antik tiyatro hala büyüleyici havasını koruyor. Girişte zaten karşınızda kaya mezarları sizi karşılıyor ve ilerledikçe antik tiyatroya ulaşıyorsunuz. Sadece antik tiyatro kısmında biraz merdiven var ama bu sizi korkutmasın . Giriş için ise müze kart yeterli oluyor, girerken maske zorunlu ama kent açık hava olduğu için içeride takıp takmamak size kalmış. Özellikle bu süreçte oldukça sakindi turist sayısının ciddi oranda azalmasıyla yok denecek kadar az kişi ile gezinizi yapabiliyorsunuz.


Yine buraya çok yakın olan Aziz Nikolaos ( Noel Baba ) Kilisesi ve Likya Uygarlıkları Müzesi’nden bir sonra ki yazımda bahsedeceğim. Keyifli günler.

0 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir