Neden Her Gün Güneş Kremi Kullanmalıyız?

Read Time:1 Minute, 41 Second

Güneşin sağlığımız için önemini ve faydalarını hepimiz biliyoruz. Ama bunun yanında özellikle cilt için olumsuz, istenmeyen durumlar oluşturduğu bilinmektedir. Bu sebeple cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi kullanmanın önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Cildin yaşlanma etkisini hızlandırması, kırışıklık oluşumunu tetiklemesi, leke oluşumuna yol açması, cildin nem seviyesini düşürmesi ve hatta cilt kanserine neden olması dolayısıyla ürün kullanımı oldukça önemlidir. Güneş kremi, genel sağlığı ve cildin sağlığını ve görünümünü korumada birkaç önemli görevi yerine getirir. Bu yüzden güneş kremi günlük cilt bakımı rutininde önemli bir oyuncu olmalıdır.

Güneş Yanıklarından Korunma

Özellikle kış aylarından sonra yakıcı yaz güneşi ile cildin ani buluşması ciltte aşırı kızarma ve acılı yanmalara neden olur. Güneş kremi kullanımı cildin güneş ışınlarıyla daha yavaş buluşmasına, alışmasına ve böylece hızlı yanmalarından kaynaklanabilecek acının önüne geçilmesini sağlar.

Neden Her Gün Güneş Kremi Kullanmalıyız – Güneş Yanıklarından Korunma

Cilt Kanserlerini Önlemeye Yardımcı

Güneşin zararlı olan UV ışınları cilt kanserlerine neden olan en büyük risk faktörüdür. Bu zararlı ışınlar tüm yıl boyunca dünyaya ulaştığından dolayı bu ışınlara karşı sadece yaz aylarında değil dört mevsim önlem alınmalıdır. Zararlı UV ışınlarından tutarlı ve yeterli koruma, cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur, bu nedenle her gün güneş koruyucu ürün kullanmak önemlidir.

Erken Yaşlanmayı Önleme

Yaşlanma sürecinde çevresel faktör olarak güneş ışınlarının önemli etkisi vardır. UV radyasyonu deriye sıkılık ve dolgunluk veren kollajen ve elastinin erken bozulmasına neden olarak ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olur.  Güneş koruyucunun düzenli kullanımı bu olumsuz etkilerin azaltılmasını sağlar.

Cilt Lekelenmelerini Önleme

Cilde rengini melanin adı verilen pigmentler verir. Güneş ışınları melanin üreten melanosit adı verilen hücrelere zarar vererek melanin üretiminde olumsuz değişikliklere neden olur ve bu da ciltte istenmeyen koyu lekeler oluşmasına sebep olur. Düzenli güneş kremi kullanımı cilt lekelerinden korunmaya yardımcı olur.

İnflamasyonu Önleme

Güneşin ultraviyole radyasyonuna maruz kalmak, ciltteki hücrelerin hasar görmesine neden olur, önemli bağışıklık sistemi hücreleri olan Langerhan hücreleri zarar görür, ciltte ve vücutta iltihaplanma neden olur. Ciltteki hücresel savunma mekanizmaları harekete geçer. Yaz kış güneşten korunmak inflamasyonu azaltmaktaki en önemli adımlardan biridir.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir