Netflix ve YouTube Çözünürlüğü Düşürüyor

Netflix ve YouTube internetin yükünü azaltmak için videoların çözünürlüğünü azalmaya başladı.

Avrupa’da corona virüsü salgını nedeniyle Netflix ve YouTube sitelerinde yoğunluk büyük oranda arttı. İki şirket internet yükünü azaltmak için veri akışını sınırlandıracak ve görüntü kalitesini düşürecek.

Avrupa’da corona virüsü salgını nedeniyle yüz milyonlarca kişi evden dışarı çıkmıyor. Evde zaman geçirmek için video sitelerine daha çok girildiğinden dolayı internet üzerinden veri akışı normalin çok üstüne çıkmış durumda.

Netflix ve YouTube internetin yükünü azaltmak için veri akışını kısıtlamaya karar verdi.

Bunun sonucunda Youtube’daki videoların görüntü kalitesi gelecek 30 gün boyunca kötü hale gelecek. Videolar yüksek çözünürlükte (HD) değil standart çözünürlükte izlenebilecek. Netflix de zaman dilimi  içinde data transfer miktarını yüzde 25 oranında düşürecek.

Yüksek çözünürlük formatta daha fazla piksel kullanıldığı için daha net bir görüntü elde edilebiliyor. Ancak bunun için de çok daha fazla verinin aktarılması gerekiyor.

STANDART ÇÖZÜNÜRLÜK 3 MEGABİT

DW Türkçe’deki habere göre, Netflix HD görüntü için saniyede 5 megabitlik bir internet hızı öneriyor ve standart çözünürlük için önerilen internet hızı ise saniyede 3 megabit olmalı. Çok daha kaliteli bir görüntü veren Ultra-HD format içinse saniyede 25 megabitlik bir hıza ihtiyaç var. 4K olarak da ifade edilen Ultra-HD görüntü ise Netflix’in sadece daha pahalı aboneler izleyebiliyor.

YOUTUBE TÜM KULLANICILAR İÇİN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ DÜŞÜRDÜ

YouTube’un tüm kullanıcılar için çözünürlüğü düşürmesinin Youtube’un aksine Netflix daha seçici davranacak. Şirket çevrelerinden alınan bilgiye göre her bir kullanıcıda veri akışının kısıtlanması için kullanılan cihazın türüne, internet ağındaki yoğunluğa ve sahip olunan sözleşmeye bağlı olarak belirlenecek. Dolayısıyla görüntü kalitesindeki düşüş herkesi etkilemeyecek. Netflix tüm kullanıcıların parasını ödedikleri kaliteyi ancak olabilen en düşük veri transferi yoluyla almaması için çaba gösterecek.

AB Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton şirketlerin kararını olumlu karşıladıklarını söyledi. Breton Avrupa’da evden çalışmanın ve eğlence hizmetlerinin kullanımının artması nedeniyle internet ağının işlemez hale gelebileceği yönünde endişe duyduklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir