NETFLIX’İN ATİYE DİZİSİNE DAVA AÇILDI!!

Read Time:1 Minute, 15 Second
Netflix geçen ay Atiye dizisinden dolayı mahkemelik olmuştu. Şimdi ise farklı bir konudan yeni bir dava daha açıldı. Atiye dizisi bir kitap uyarlaması. İşte bu kitap serisinin dışında başka bir eserden parçaların yer aldığı gerekçesiyle Buket Uzuner’den Atiye dizisine intihal davası açıldı. İşte Netflix Atiye dizisi intihal davası hakkında yapılan açıklama:

Netflix Atiye dizisi intihal davası ile tekrar gündemde!!

Şengül Boyboş’ın “Dünyanın Uyanışı” adlı eserinden uyarlanan Netflix Türkiye yapımı Atiye için yeni bir dava gündeme geldi. Buket Uzuner, yapımcılığını OG Prodüksiyon’un üstlendiği, Netflix’te yayınlanan Atiye dizisi için açtığı intihal davasının gerekçesinde, Uzuner’in:Tabiat Dörtlemesi olarak bilinen ”Su”, ”Toprak”, ”Hava” ve ”Ateş” adlı romanlarının hepsinde ana karakter olan ”Defne Kaman” ve anneannesi ”Umay Nine”nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanımasına değinildi.

Konu hakkında şu açıklama yapıldı:

Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. Atiye dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu Atiye dizisi, yazarın Su, Hava ve aynı serinin yazmakta olduğu Ateş adlı eserlerine karşı bir fikrî ihlalidir.

Daha önce de sorun yaşanan dizi için, Şengül Boybaş, dizinin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında eserine ve ismine yer verilmediği iddiası ile OG Prodüksiyon şirketine dava açmıştı. Bir önceki dava dilekçesinde bu intihalin devam etmesi halinde dizinin ikinci ve üçüncü sezonları için durdurma kararının alınması isteneceği aktarılmıştı.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir