OSMANLI’DAN KALMA BİR KÖY CUMALIKIZIK

Read Time:1 Minute, 3 Second

Osmanlılar’ın Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, günü birlik keyifli bir vakit geçireceğiniz harika bir yer. Köy de hala Osmanlı döneminden kalma evlerin dokusunu görebiliyorsunuz ve hissedebiliyorsunuz.


İlk durak, tur ile gidiyorsanız kesinlikle Kınalı Kar’ın çekildiği yerde kahvaltıyla başlıyor ama etrafta bir sürü mekan var ve genel anlamda tatlar birbirine benzediği için herhangi bir yerde harika bir serme kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz.


Köyü gezmeye başlamadan önce biraz bilgi verelim. Köyün adı nereden geliyor derseniz; Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine, bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adı verilmiştir.


Köyün adını aldığı caminin, üç yüz yıllık bir geçmişi bulunduğu ve köyün ilk camisinin yerine yapıldığı belirlenmiştir. Buradan gezmeye başlıyoruz ve devam ediyoruz.Camiden birkaç sokak ileride, dünyanın en dar ikinci geçidi olarak bilinen Cin Aralığı ise hem görmek hem de içinde fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz yerlerden. Zemini Arnavut kaldırımı döşeli, çok da kilolu olmayan tek bir kişinin geçebileceği genişlikteki Cin Aralığı Yunan İşgali sırasında düşman askerlerinden saklanıp kaçmak amacıyla kullanılmış.


Daha sonrasında ise köyün tarihi evleri arasında kaybolup dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz. Yılın her mevsimi ayrı güzel olan Cumalıkızık mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

2 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir