PERGE ANTİK KENTİ’NE YOLCULUK

Read Time:1 Minute, 5 Second

Herkese merhaba. Bugün size bir başka antik kent durağımızdan bahsedeceğiz. Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan bu antik kent sanki bir başka dünya gibi . İlçeye ulaştıktan sonra antik kente doğru geçtiğimizde sanki günümüzden geçmişe doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Antik kentin girişinde sizi küçük bir pazar yeri karşılıyor ve sonrasında müze kart ile antik kente giriş yapıyoruz.


Biraz tarihinden bahsedecek olursak. Hitit Dönemi’nde varlığını sürdürdüğüne inanılan ve “Parha” diye bilinen kent Roma Dönemi’nde Anadolu’nun en düzenli kentlerinden biri olmuştur.


Perge şehir planının esasını biri doğu-batı, diğeri ise kuzey-güney yönünde uzanan iki ana cadde oluşturmaktadır.15 bin izleyici kapasiteli tiyatro oldukça iyi korunmuştur. Oturma yerlerinin karşısında yer alan özenle dekore edilmiş iki katlı sahne binası M.S. 2’nci yüzyılda inşa edilmiştir. Buradan bulunan eserler günümüzde Antalya Müzesi’nde ‘Perge Tiyatrosu Salonu’nda devamlı olarak sergilenmektedir. Bu heykellerin mükemmelliği Perge heykeltıraşlığının eşsiz tarza sahip ekolünü çok güzel bir şekilde yansıtır. Antik Kent Perge’nin bir diğer temel yapısı olan stadyum, Türkiye’nin en iyi korunmuş stadyumlarından biridir. Tiyatronun kuzeyinde M.Ö. 2’nci yüzyılda inşa edilmiş olan stadyum yaklaşık olarak 12 bin izleyici kapasitelidir.


Antik kent gerçekten çok büyük çıkışta maketini gördüğümüz kentin sadece bir kısmı halka açık . Tiyatro içinse ana yolun karşısına geçip ordan müze kartınızla tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Eğer yolunuz bu tarafa düşerse bu antik kenti görmeden asla gitmeyin.

3 0

About Post Author

Gülsüm Baysal

Selçuk Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. 2013'den beri mesleğimi devam ettirmekteyim. Seyahat ve kitap konularına ilgiliyim.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir