PİLATES MATI YOGA MATIYLA AYNI MI?

Read Time:1 Minute, 1 Second

 

SEN HANGİ MATI SEÇİYORSUN?

Pilates ve Yoga’da kullanılan matlar farklı matlardır.

Yoga da çok fazla ayakta poz bulunduğundan ve yeri hissetmek amaçlandığından pilates matıyla aynı olamaz. Yoğa da denge çok önemlidir bu nedenle mat ince ve yeri hissedilebilecek gibi olmalıdır. Kalın bir matla denge de durmaya çalışırsanız başarısız olursunuz .

Sonra da ‘Ben yapamıyorum 🙁 ’ deyip yoğa yı bırakırsınız. Bunu hiç istemeyiz 🙂

Pilates’te ise sırt üstü yapılan çok sayıda egzersiz serisi bulunuyor. Omurgayı esnetmek, güçlendirmek ve masajlamak için çok sayıda hareket var. Pilates matları sert matlar değildir. Omurganıza masaj yapacak yumuşaklıkta matlardır, aklınızda olsun. Kalıp gibi sert matlar kullanmamalısınız.

Yoga matınız için max. 5mm kalınlığında olmasını öneriyorum. Mağazadan ya da internet sitesinden alırken en dikkat edilmesi gereken şey yerden veya elinizden kaymamasıdır. O nedenle yorumları okumakta ya da bizzat denemekte fayda var : )

Pilates matlarıysa min. 10mm kalınlığında olmalıdır.  Böylece yatarak  yapılan egzersizler de canınız acımaz ve spordan soğumaz veya üşenmezsiniz 🙂

Doğru ekipman kullanımı ile hareket kalitenizi ve egzersizden aldığınız verimi büyük ölçüde arttırırsınız.

Eğer ki Pilates ve Yoga ile uzun vadeli bir ilişki kurmayı planlıyorsanız en önemli ekipman olan matınızı doğru seçmenizde fayda var.
Stüdyolarda, dersler için matlar tedarik edilse de, üzerine kendi enerjinizi bıraktığınız için kendi kişisel matınızı kullanmanızı tavsiye ederim.

 

4 0

About Post Author

Gizem Yıldırım

1990 İstanbul doğumluyum. Afyon Kocatepe Üniversitesi İşletme Mezunuyum. Sağlık Yönetimi Bölümün de 3. sınıf öğrencisiyim. Spor , Dans alanlarına ilgiliyim.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

1 thought on “PİLATES MATI YOGA MATIYLA AYNI MI?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir