Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro Tekniği Uygulamaları ve Aşamaları…

1 0
Read Time:4 Minute, 13 Second

Sevgili okurlarım,günümüzde zaman hepimiz için kıymetli bir hazinedir. Zamanı verimli ve etkin kullanma konusunda hepimiz sıkıntılar yaşarız. Pomodoro tekniği genellikle öğrenci, yazılımcı, tasarımcı gibi yaratıcı işler yapan kişiler için idealdir. Düzenli olarak üretmek zorunda olanlar, yoğun konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu kişiler işleri gereği yaratıcıklıklarını ve üretkenliklerini her daim taze tutmak zorundadır. İnsanların verimli bir şekilde çalışması amacıyla özellikle bu teknik tavsiye edilir. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan pomodoro tekniği, her iş dalına uygulanabilir özelliktedir. Çünkü bu teknik insanlara zamanı doğru kullanmayı ve verimli bir şekilde çalışmayı öğretir. Freelance çalışanlar bu teknikten faydalanarak zamanları planlayıp daha verimli bir çalışma hayatına sahip olur. Pomodoro tekniği ile ders çalışma etkili yöntemler arasında gösterilir. Bu teknik sayesinde öğrenciler odaklanma sıkıntısını çözerek kişisel disiplin içerisine girer ve üretkenliğini arttırır.Bazen işlerimiz aksarken bazen de işlerimiz yarım kalır.Bu sorunun üstesinden pomodoro tekniği ile gelmeye ne dersiniz?

Pomodoro Tekniğinin Tarihçesi

Pomodoro tekniği kavramın net anlaşılabilmesi için öncelikle kısa bir tarihçesinin bilinmesi gerekir. Pomodoro, İtalyancada domates manasına gelir ve bu tekniğe adını veren nesne de domates şeklindeki saattir. Pomodoro tekniği geliştiricisi Francesco Cirillo, öğrencilik yıllarında odaklanma ile ilgili problemler yaşamaktaydı ve bir türlü derslerine odaklanamıyordu. Bu nedenle bu sorunu çözmek için kendi başına bir yöntem geliştirerek adını pomodoro tekniği olarak belirlemiştir. Yazılım alanında çalışırken zamanı etkili ve verimli kullanmak için birtakım arayışlarda bulunurken pomodoro tekniği konusunda mutfaktaki domatesten ilham almıştır. 1992 yılından günümüze kadar gelmeyi başaran bu tekniği deneyen insan sayısı oldukça fazladır. Zamanı etkili kullanarak kendine vakit ayırmak ve dinlenmek isteyen herkesin uygulayabileceği bu basit ama etkili yöntem; genç, yetişkin, öğrenci, çalışan, ev hanımı olmak üzere tüm kullanıcılar tarafından da tavsiye edilir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

 Öncelikle son aylarda yaşamış olduğumuz pandemi döneminden dolayı üniversite öğrencisiyseniz ve uzaktan eğitim süreçleri vb. gibi konularda endişeniz varsa ya da sürekli evde kaldığınız zamanlarda hangi işleri yapacağınız mevzusunda karmaşa yaşarsanız bu teknik sizin için idealdir. Hangi tekniğini kullanmanız gerektiğini bilmediğinizde zamanın nasıl akıp gittiğinin anlayamazsınız. Eğer çalışansanız ve iş hayatınız çok tempolu geçiyorsa siz de zamanı yönetme konusunda büyük sıkıntılar yaşayanlar arasında olabilirsiniz. Bu tür durumlarda pomodoro tekniğini kullanarak sıkıntılarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Pomodoro tekniğinin uygulanması son derece basittir. Bunun için eğitim almanıza gerek yoktur. Teknikten yeterli verimin alınması için 7 ila 20 günlük sabit uygulama yapılması gerekir. Başladıktan kısa bir süre sonra zamanı etkili kullanmayı öğrenseniz bile gerçek neticeler ancak belirlenen zaman aralığında ortaya çıkar. Gün boyunca her proje için zaman kısa aralıklarla bölünür ve periyodik molalar verilir. Düzenlenen her bir çalışma periyodu ise pomodoro olarak adlandırılır.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları

Zaman Kontrolü ve Verimlilik: Pomodoro tekniği saat kullanımı sayesinde hem bir aktivitenin ne kadar süre aldığını hem de bunca zamanın nereye gittiğini öğrenirsiniz. Ayrıca bu teknik sayesinde bölünmeleri önlemeyi ve odaklanmayı öğrenirsiniz. Bu da pomodoronun en temel özelliği olan zamanı verimli kullanmayı size öğretir.
Planlar ve Hedefler: Zaman yönetimi sayesinde gününüzü doğru şekilde planlamaya ve zamanı etkin kullanmaya başlarsınız. Doğal olarak kendinize daha net hedefler belirler ve bir işin ne kadar sürede bittiğini öğrenirsiniz.
Motivasyon ve Üretkenlik: Saatlerce çalışmak zordur ama pomodoro tekniği uygulaması ile 25 dakika çalışmak her zaman daha kolaydır. Bu size motivasyon ve üretkenlik kazandırır.

Pomodoro Tekniğinin Aşamaları

1)Hedefler: Öncelikle bir hedef belirlenmesi lazım. Gün içinde çalıştığınız işe göre yapacağınız işler bir yere not alınarak sınıflandırılır. Eğer öğrenciyseniz çalışacağınız konular belirlenir ve konuların adı bir kağıda veya uygulama varsa ona yazılır. Bu sayede yapacaklarınızı unutma ihtimaliniz olmaz.

2)Çalışma: Zamanlayıcısınızı 25 dakikaya ayarlayıp yapacağınız iş üzerine yoğunlaşmanız gerekir. 25 dakika dolana kadar odaklanarak çalışın. Bu süre zarfında bölünmemeye, işten farklı bir konuyla ilgilenmemeye özen gösterin. Yapmak istediğiniz şeyler varsa bu işlerinizi molalarda yapmaya özen gösterin ve başka insanların sizi çalışmanızdan alıkoymasına izin vermeyin. Çalışma masasında telefon bulundurmayın. Eğer pomodoranız bölünürse sayacı sıfırlayın ve baştan başlayın.

3)Mola: Pomodoro tekniğin en mühim yeri molalardır. Çünkü insanlar molalarda zihni dinlendirmek yerine zihnini yoracak işlerle uğraşır. Pomodoroda molaların asıl hedefi 25 dakika dolduktan işin neresinde olursanız mutlaka 5 dakika mola vermenizdir. Bu mola esnasında asla zihninizi yoracak işlerle uğraşmayın. Zihni tazelemek için işten uzaklaşıp molaları farklı şekillerde değerlendirin. Bu mola süreçlerinde yapabileceğiniz şeyler arasında birçok şey vardır. Bunların başında oda gezinmek, hava almak, kitap okumak veya çay ve kahve içmek gelir.

4)Döngü: Moladan sonra aynı döngüyü sürdürün ve gerçekleştirdiğiniz hedefleri, bitirdiğiniz pomodoro döngülerini, bölünmelerinizi, tamamlayamadığınız döngüleri ve işleri listenizde işaretleyin. Bu döngüyü çalışma-mola-çalışma-mola şeklinde sürdürürseniz odaklanmanızı maksimum seviyede tutarsınız.Bu şekilde yaptığınız işinizden daha çok verim alırsınız.

5)Uzun Mola: 4 pomodoro zaman dilimi (çalışma,mola,çalışma,mola) geçtikten sonra 15-20 dakika gibi uzun bir mola verin. Her 4 pomodorodan sonra bu uzun molayı tekrarlayın. Pomodoro tekniğini farklı zaman teknikleriyle karıştırarak uygulayabilir veya zamanı isteğe bağlı bir şekilde kendi metotlarınızla belirleyebilirsiniz. Pomodoro tekniğinde 25 dakikaya 5 dakika uygulanacak diye bir şey yok. Önemli olan şey belli uzunluktaki çalışma saatlerinin arasına kısa molalar konulmasıdır ve bu döngünün devam etmesidir.

6)Rapor: Zamanınızı ne derece iyi kullandığınız çok önemlidir. Zamanınızı görmek için tuttuğunuz listeleri kontrol edin. Raporlamadaki asıl hedef kaç pomodoro döngüsünde başarıya ulaştığınızı, kaç tanesinde bölündüğünüzü ve hedeflediğiniz sayıya ulaşıp ulaşmadığınızı belirlemenizdir.Bu şekilde pomodoro tekliğinden daha çok faydalanmış olursunuz.

 

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir