Ramzan Ayının Vazgeçilmez Tatlısı Kerebiç Tatlsı

2 0
Read Time:1 Minute, 11 Second

Sevgili okurlarım ”Onbir Ayın Sultanı Ramazan Ayı” evlerimizi gönüllerimiz sofralarımız şenlendirmeye geliyor.Sizlere bu yazımda Mersin’e özgü Ramazan ayının vazgeçilmezi olan kerebiç talısı tarifini paylaşmak istedim.Ramazan ayında sofralardaki yerini almaya ve Kerebiç tatlısı Ramazan sofralarını süslemeye hazırlanıyor.

Tamamen doğal, çok hafif bir tatlı olması nedeniyle geniş kitleler tarafından tüketilen ve özel kaymağı ile damak tadına düşkün olanların sofrasını süsleyen kerebiç tatlısının satışları, Ramazan ayının yaklaşması ile arttı. Mersin’de 30 yılı aşkın bir süredir kerebiç üretimi ve satışını yapan. İşletme de günlerde üretimini arttırdı.

KEREBİÇ TATLISI DOĞAL YOLLA EDE EDİLEN ÜRÜNLERDEN YAPILIYOR

Kerebiç tatlısında özellikle, çöven otu kökünün kaynatılarak doğal yolla elde edilen köpüğü ile dikkat çeken kerebiç tatlısının yapılışını anlatan Kerebiççi Oğuz yetkilisi Zülküf Taş, kerebiçin doğal bir tatlı olması nedeniyle tercih edildiğini kaydetti.

 

İçli köfteye benzeyen kerebiçin irmikten yapıldığını anlatan Taş, “Yağ ve su ile karıştırılan irmik hamur kıvamına getirilir. Köpüğü tamamen doğaldır. Çöven denilen ağaç kökünden yapılır. Kök 3-5 saat kaynatılır, çay gibi demlenir. Suyu alınarak mikserde çırpılır. Şekerle birleştirildiği zaman bembeyaz olur ve kıvama gelir. İçinde yağ, süt, yumurta yoktur ve tamamen doğaldır. Ramazanda çok tüketilir ve Mersin’in vazgeçilmezidir” dedi.

Cevizli kerebiçin kilo fiyatı 50 TL’den satılırken, fıstıklısının ise kilosu 64 TL’den satılıyor.

KEREBİÇ TATLISI COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİ ALDI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) öncülüğünde yürütülen çalışmalarla, doğallığı ve hafifliğiyle damakları tatlandıran azna Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kentin adıyla coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

About Post Author

Meryem ACAR

M.E.B ÇOCUK GELİŞİMİ & EĞİTİMİ Bilgisayar Eğitmenliği sertifikasına sahibim.İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Okumaktayım.4 Yıldır Laflaf.net ve Teknolojixhaber.com Editörlük yapmaktayım .Teknolojixhaber.com ve laflaf.net sitelerinde kategori başkanlığı yapmaktayım. Teknoloji alanında araştırmalar ve yaşamdan her konuda haberler paylaşmaktan keyif alan bir yazarım. Mesleğimi severek yapmaktayım...
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir